Wschodnia Kreta: Vai, Agios Nikolaos, jasknia Milatos

września 28, 2021

Pamiętacie reklamę batonika Bounty? Te palmy, które widzieliście w latach 70. nie znajdowały się na Karaibach, ale na Krecie! Jak tam dojechać i co warto zobaczyć po drodze? Zapraszamy na wycieczkę na plażę Vai, do malowniczego Agios Nikolas oraz miejsca pamięci w jaskini Milatos.

Vai Beach, las palmowy, crete

Poczuj smak raju, czy plaża Vai

Dobrze jest się ruszyć po 4 dniach w hotelu z all inclusive! Człowiek jednak nie zdaje sobie sprawy, ile jest w stanie zjeść i wypić. Z Malii, w której znajduje się nasz hotel wyjeżdżamy na wschodnią część wyspy. Droga jest naprawdę malownicza – skaliste góry połączone z morzem robią wrażenie. 

Przed samą plażą widzimy największy las palmowy w Europie. Słynna reklama batonika Bounty, która dziś zdecydowanie nie jest sexy, tak bardzo rozpromowała to miejsce, że obecnie las odgrodzony jest siatką i turyści muszą zadowolić się jedynie palmami na plaży. Po dotarciu do celu warto wejść na punkt widokowy, dzięki któremu możemy poczuć, o co chodzi. Wieje tak mocno, że brakuje mi ręki do trzymania sukienki, selfie sticka i hula. 

plaza_vai_kreta_punkt_widokowy

Na plaży spędzamy kilka godzin. Właściwie nie ma fal, jest płytko, więc można unosić się na słonej wodzie. Nie pływam zbyt dobrze, zazwyczaj jest mi za zimno, poza prysznicem i wanną do wody wchodzę rzadko, a kąpiel w jacuzzi zimą nazywam morsowaniem. W Bałtyku nie moczę nawet stóp. Nie wiem, czy tak działa obiecany smak raju, ale tutaj trudno jest mi wyjść z wody. Miejsce godne polecenia nie tylko dla miłośników morza, ale także hulania. Hooperzy, znajdziecie tutaj dużo przestrzeni dla siebie.


Agios Nikolaos: najlepsze miejsce na wchodniej Krecie na selfie

Z plaży Vai wyruszamy do Agios Nikolaos. Miasteczko słynie z instagramowego punktu widokowego, a także jeziora, które obecnie zostało połączone z morzem. Dojście do niego z parkingu chwilę nam zajmuje, ale warto! Miejsce dobre na fotki, filmiki, a także hulanie!


Choć nasz książkowy przewodnik odradza stołowanie się w restauracjach przy jeziorze (płaci się bardziej za widok niż jakość), decydujemy się na obiad w tym miejscu. Jest przyzwoicie, jednak wierzę, że prawdziwi smakosze Krety mogą polecić lepsze tawerny.Jaskinia Milatos - niszowe miejsce dla fanów historii

Z Agios Nikolas wyruszamy w stronę Malii po drodze odwiedzając jaskinię Milatos. Samochód można zaparkować przy drodze lub wjechać pod niedokończony i dosyć osobliwy budynek przy jaskini. My wybieramy tę drugą opcję, którą odradzam, jeśli podobnie do nas wypożyczycie najmniejszy i najtańszy możliwy samochód. Nie jest łatwo nim podjechać pod stromą górkę, ale Wiktor daje radę i już po chwili dochodzimy do jaskini kamienistą drogą z obłędnymi widokami na skaliste góry. 

jaskinia milatos kreta

Wstęp jest bezpłatny i dosyć dziki – zaraz po wejściu ogarnia nas totalna ciemność, a w mroku słychać jedynie odgłosy nietoperzy. 

jaskinia milatos kreta

Po chwili dochodzimy do ołtarza i miejsca, które upamiętnia wydarzenia z czasów najazdu Turków na Kretę. Okoliczni mieszkańcy ukryli się w jaskini przed najazdem wojsk, jednak ostatecznie musieli się poddać przez dym z ognisk rozpalonych przez Turków, którzy następnie dokonali masakry ludności. Obecnie na miejscu możemy zobaczyć ludzkie kości upamiętniające tę historię.

jasknia milatos kreta


Plan podróży i praktyczne informacje

9.00-11.00 – przejazd z Malii na parking przy plaży Vai 
11.30-14.00 – plażowanie
Czy można tam hulać? Tak!

14.00-16.30 – przejazd do Agios Nikolaos 
16.30-18.00 – punkt widokowy w Agios Nikolaos, spacer i obiad 
Dojdź na piechotę na punkt widokowy: Agios Nikolaos View Point, Dionisiou Solomou 10-12, Ag. Nikolaos 721 00, Grecja
Czy można tam hulać? Tak!

18.00-19.00 – przejazd do jaskini Milatos
Ustaw nawigację na: Milatos Cave, Path to Milatos Cave, Vrachasi 724 00, Grecja
Zaparkuj w zatoczce przy drodze
19.00-19.30 – zwiedzanie

19.30-20.30 – powrót do Malii

Komentarz: Trasa choć całodniowa nie jest wymagająca. Plażowicze, miłośnicy selfie i historii znajdą tego dnia coś dla siebie.

jasknia milatos kreta


You Might Also Like

2 comments