Teneryfa Północ: Anaga, La Laguna, Santa Cruz, Taganana

stycznia 29, 2022

Intensywnie i deszczowo – to pewnie nie są słowa, które kojarzą Wam z Wyspami Kanaryjskimi. A jednak! Co można robić na północy Teneryfy i czego się spodziewać? Sprawdźcie, co warto zabrać poza parasolem i co zobaczyć poza plażami.


Sendero de los Sentidos, Teneryfa, szlak zmysłów, Tenerife

Santa Cruz de Tenerife – stolica wyspy

Tym razem startujemy z samego rana – zaraz po odebraniu samochodu z wypożyczalni. Nasz hotel znajduje się na południu wyspy w Costa Adeje, więc do przejechania mamy kawałek. Na początek docieramy do stolicy Santa Cruz, drugiego pod względem wielkości miasta na Kanarach. Z parkingu idziemy na Mercado de Nuestra Senora de Africa, czyli rynek, na którym możecie kupić produkty spożywcze i pamiątki. Ja znajduję tutaj „miel de palma” – miód, bardziej przypominający syrop, który produkowany jest na wyspie La Gomera oraz biżuterię z lawy wulkanicznej.

Santa Cruz de Tenerife, Teneryfa

Santa Cruz de Tenerife, Teneryfa, mercado


Następnie idziemy na krótki spacer po mieście z wizytą w kościele Niepokalanego Poczęcia (Iglesia de la Concepcion), w którym możemy zobaczyć, krzyż symbolizujący podbój Teneryfy, wbity w ziemię przez konkwistadora Fernandeza de Lugo w 1494 roku.

Santa Cruz de Tenerife, Teneryfa

Santa Cruz de Tenerife, TeneryfaZielone góry Teneryfy - Anaga

Ze stolicy ruszamy na północ w góry Anaga. Masyw objęto ochroną w 1987 roku i teren w 1994 przekształcono w Parque Rural de Anaga. Niestety, nie mamy możliwości wybrać się na daleki trekking, choć oglądając z okien samochodu widoki, wiem, że byłoby warto. Wybieramy Szlak Zmysłów (Sendero de los Sentidos). Po dotarciu na parking pogoda się mocno zmienia. Stoimy w strugach deszczu i zastanawiamy się, czy będziemy w ogóle mogli wysiąść. W końcu ubieram w aucie długie spodnie, biorę kurtkę przeciwdeszczową i wychodzę w momencie, w którym już tylko mży. 


Szlak zaczyna się przy punkcie informacyjnym i dzieli na trzy trasy. Najkrótsza dostosowana jest do osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami. Przejście najdłuższej nam zajmuje ok. 45 minut, jednak w trakcie musimy zdecydowanie przyspieszyć, bo łapie nas oberwanie chmury. 

Sendero de los Sentidos, Teneryfa, szlak zmysłów, Tenerife

Sendero de los Sentidos, Teneryfa, szlak zmysłów, Tenerife
Miejsce jest bardzo klimatyczne, czuję się jakbym była bohaterką baśni o poszukiwaniu kwiatu paproci. Jadąc na Teneryfę w listopadzie, postanowiłam, że pogoda nie popsuje mi humoru, więc wmawiam sobie, że ulewa dodaje uroku, że to takie romantyczne, że robi się bardziej tajemniczo… Wam jednak życzę, żebyście mieli okazję zobaczyć Szlak Zmysłów w bardziej słoneczny dzień. Wtedy na spokojnie możecie zapoznać się dodatkowymi informacjami i delektować naturą.

Sendero de los Sentidos, Teneryfa, szlak zmysłów, Tenerife

Przemoknięci wracamy do auta i kierujemy się górzystą drogą do wioski białych domków Taganana. Niestety, muszę przyznać, że większe wrażenie robią droga i góry niż sama wioska. 


Góry Anaga, Teneryfa, Tenerife

Góry Anaga, Teneryfa, Tenerife

Jeśli mieliście okazję oglądać Szlak Białych Miasteczek w Andaluzji (Hiszpania), Taganana nie zrobi na Was wrażenia.

Taganana, Teneryfa, Tenerife

Taganana, Teneryfa, TenerifeTaganana, Teneryfa, Tenerife

La Laguna 

Z Taganany zjeżdżamy w dół do La Laguna, miasta, które w 1999 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. I choć zawsze Wam gorąco polecam miejsca z tej listy, La Laguna nie zachwyca mnie aż tak bardzo. Myślę, że moja percepcja może być związana z pogodą – ciągle pada i jest zimno, spacer więc nie należy do najprzyjemniejszych. 


Całość ratuje restauracja Carrera, do której zmarznięci trafiamy przypadkiem. Kelnerka słysząc nasze zainteresowanie kuchnią kanaryjską, idzie do kucharza i pyta, co tradycyjnego może dla nas przyrządzić spoza karty. Ostatecznie dostajemy przepyszne policzki wołowe – palce lizać!

La Laguna, Teneryfa, San Cristobal de la Laguna, Tenerife


Plan podróży i informacje praktyczne

9.30-11.00 - przejazd

11.00-12.00 – zwiedzanie Santa Cruz de Tenerife

Gdzie zaparkować? Parking mercado (Entrada peatonal)

Gdzie pójść na spacer?

Czy można tam hulać? Tak!

12.00-13.00 – przejazd do Parque Rural de Anaga  

Gdzie zaparkować? Centro de Visitantes del Parque Rural de Anaga

13.00-14.00 - szlak zmysłów El Sendero de los Sentidos 

Czy można tam hulać? Tak!

14.00-14.30 – przejazd do Taganana

14.30-14.45 - spacer 

14.45-16.30 - przejazd

16.30-18.30 - zwiedzanie San Cristóbal de La Laguna

Gdzie zaparkować? Aparcamiento Adelantado

Gdzie pójść na spacer?

Gdzie zjeść? Restaurante Carrera

Czy można tam hulać? Tak!

18.30-20.00 - powrót do hotelu

Komentarz: Trasa to cały dzień – bardzo różnorodny, ale niezbyt męczący. Myślę, że byłby bardziej spektakularny, gdybyśmy nie musieli chodzić w strugach deszczu. Jeśli macie ograniczony czas, najbardziej polecam ze wszystkich atrakcji góry Anaga – piękny zielony masyw, który pokazuje zupełnie inny charakter Teneryfy.


You Might Also Like

0 comments