Rethymno, jasknia Melidoni i Margarites – klimatyczne atrakcje Krety

kwietnia 05, 2022

Przed wyjazdem na Kretę na internetowych grupach śledzę spory miłośników Chanii i Rethymno, którzy próbują się nawzajem przekonać, które miasto jest ładniejsze. Odwiedzam więc oba i… nie potrafię się zdecydować, bo są do siebie bardzo podobne. A jak Wy je oceniacie?

kreta, creta, retimno, rethymnon
Rethmymno, forteca wenecka

Poznajcie Talosa – jasknia Melidoni

Nauczeni doświadczeniem, po chodzeniu 4 godziny w pełnym słońcu po Chanii, nieco inaczej planujemy dzień. Na początek postanawiamy się ochłodzić w jaskini Melidoni. 

Melidoni Cave, Crete
przed wejściem do jaskni Melidoni

Jest ona jedną z największych jaskiń otwartych dla turystów na Krecie. Na początku była miejscem zamieszkania, a później schronienia. To tutaj w 1824 roku ukryli się Kreteńczycy przed Turkami. Turcy chcąc odciąć dostęp powietrza, zablokowali wejście do jaskini i choć Kreteńczycy próbowali wycinać w niej nowe otwory, ostatecznie zginęli uduszeni dymem z ogniska rozpalonego przez Turków. Te wydarzenia upamiętnia sarkofag.

Melidoni cave, crete
sarkofag w jaskini Melidoni

Pięknie podświetlona jaskinia robi wrażenie. Jest wyjątkowa również ze względu na mity z nią związane. To tutaj miał mieszkać gigant Talos, który okrążał Kretę trzy razy dziennie, rzucając kamieniami we wrogie wojska. Jego słabą stroną była szpilka w głowie, która zamykała główną żyłę olbrzyma. Odkryli to Argonauci, który z pomocą Medei usunęli zatyczkę i zabili Talosa.

Melidoni cave, crete
jasknia Melidoni

Melidoni cave, crete
parking przy jaskini Melidoni

Weneckie Rethymno 

Ochłodzeni w jaskini ruszamy w stronę Rethymno. Tym razem spacer zaczynamy od weneckiego portu, który podobnie jak ten w Chanii ma latarnię. 


Następnie znów idziemy wąskimi uliczkami, mijając loggię wenecką, w której niegdyś spotykała się miejscowa arystokracja oraz fontannę Rimondiego, która miała dostarczać świeżą wodę mieszkańcom. Lwy, z których leci woda były symbolem Wenecji. Następnie odwiedzamy kościół św. Franciszka i Wielką Bramę, z której dziś już niewiele zostało. 

rethymnon, retimno, crete
fontanna Rimondiego, Rethymno

Po obiedzie idziemy w stronę fortecy weneckiej. Wybudowano ją w celu obrony przed Turkami. Jednak ze względu na liczne błędy w budowie, została ona zdobyta w ciągu kilkudziesięciu dni. W związku z tym na terenie twierdzy możemy zobaczyć meczet sułtana Ibrahima, który był wcześniej katedrą św. Mikołaja. Nowa kopuła, minaret i nisza modlitewna zmieniły znaczenie tego miejsca.

rethymnon, retimno, crete
forteca wenecka, Rethymno

rethymnon, retimno, crete
forteca wenecka, Rethymno

rethymnon, retimno, crete
forteca wenecka, Rethymno

Teren jest dosyć obszerny, ale to co w nim najciekawsze to wspaniały widok na okolicę.


rethymnon, retimno, crete
forteca wenecka, Rethymno

Margarites – wioska garncarzy

Wracając z Rethymno, postanawiamy odwiedzić słynącą z ceramiki wioskę Margarites. Zatrzymujemy się gdzieś przy drodze i idziemy na spacer główną ulicą. 

crete
Margarites, Kreta

Turystów praktycznie nie ma, natomiast dookoła nas jest pełno uroczych sklepików pełnych przeróżnych naczyń i przedmiotów. To wszystko dzięki bogatym złożom gliny, z której powstają te wyroby. 

crete
Margarites, Kreta
crete
Margarites, Kreta

To naprawdę urokliwe i mało popularne miejsce, zdecydowanie warte odwiedzenia!

crete
Margarites, Kreta

crete

Margarites, Kreta


Plan podróży i informacje praktyczne

10.00-12.00 – przejazd z Malii

12.00-13.00 – zwiedzanie Melidoni Cave

13.00-14.30 – przejazd na Rethymnon Port Parking

14.30 - 16.30 - spacer po starym mieście

Port wenecki

Loggia wenecka

Fontanna Rimondiego

Meczet Neratze

Kościół św. Franciszka

Wielka Brama

16.30-18.00 - zwiedzanie fortecy weneckiej

18.00-19.00 - Margarites 

19.00-21.00 - powrót do Malii

Komentarz. Cała trasa choć długa jest przyjemna nawet w upale, przed którym możemy uchronić się w kilku miejscach m.in. jaskini Melidoni. Nie rozstrzygnę dziś sporu z internetowych grup – co jest lepsze Rethymno czy Chania, bo według mnie są one do siebie bardzo podobne. Jeśli chodzi o kreteńskie miasta, moje serce podbił Heraklion, o którym przeczytacie w kolejnym wpisie.


You Might Also Like

0 comments