5 powodów, dla których warto odwiedzić jarmark św. Dominika w Gdańsku

sierpnia 01, 2022

Jakie są Wasze wakacyjne wspomnienia z dzieciństwa? Ja w wakacje dużo jeździłam z rodzicami po Polsce. Naszą tradycją był jarmark dominikański, na który już później jako nastolatka wybierałam się z przyjaciółmi. Impreza odbywa się na przełomie lipca i sierpnia i właśnie wróciłam ze świeżymi wrażeniami. Dlaczego warto chodzić w tłumie i wziąć w tym wszystkim udział? 

jarmark dominikański, parada, Gdańsk

Stare miasto w Gdańsku i najstarszy jarmark

Jarmark odbywa się na gdańskiej starówce, która jest moim zdaniem najładniejsza w Polsce. Znajdziecie tutaj mnóstwo odrestaurowanych budynków, szersze i węższe uliczki oraz odnowione kamienice. 


Mołtawa, stare miasto Gdańsk

Gdańsk, starówka

Warto wspomnieć, że impreza jest jedną z najstarszych tego typu w naszym kraju – pierwszy jarmark św. Dominika w Gdańsku odbył się w 1260 roku!


Gdańsk, stare miasto

Gdańsk, starówka

Gdańsk, starówka

Od wyrobów regionalnych po fotele masujące

Kupicie tutaj naprawdę wszystko. Są regionalne chleby, miody, wina, przetwory i wędliny. Znajdziecie ręcznie wyrabianą biżuterię, ubrania. Będą także noże, naczynia, przybory kuchenne, a nawet czasami pojawiają się fotele masujące. Ceny są różne, ale jak to na jarmarku – można się targować. Ja co roku poluję na nową torebkę i skoro jeżdżę tutaj od dzieciństwa, możecie się domyślić, ile ich już mam…

jarmark dominikański, rękodzieło

jarmark dominikański

jarmark dominikański, sklep z pamiątkami

jarmark dominikański

jarmark dominikański, kogut

Uliczni artyści

Niezwykły klimat nadają uliczni artyści, którzy w różnych miejscach starego miasta robią bardzo różne rzeczy. Znajdziecie tutaj malarzy, karykaturzystów, tancerzy, teatry ognia, muzyków… 

saksofonista, jarmark dominikański

jarmark dominikański

Siedząc w kawiarni z widokiem na dwór Artusa i fontannę Neptuna, możemy posłuchać dźwięków saksofonu. Nikogo więc nie dziwi fakt, że nagrywam na starówce filmik z hula-hop. Wpisuję się w tłum.


jarmark dominikański, teatr ognia

Imprezy towarzyszące

Jarmarkowi towarzyszy wiele dodatkowych imprez. W ciągu tych trzech tygodni w Trójmieście dzieje się naprawdę dużo. Całość otwiera parada z Neptunem. Są atrakcje dla dzieci, teatry, koncerty oraz rozgrywki sportowe. 

jarmark dominikański, parada, neptun

jarmark dominikański

Muzea i atrakcje Trójmiasta

Jeśli jarmark nie jest wystarczającym powodem, żeby odwiedzić Gdańsk to wierzcie mi – tutaj naprawdę jest co robić. Uwielbiam Trójmiasto za tę potrójność – wszystkiego jest po prostu trzy razy więcej. Co warto tutaj zobaczyć? Fani multimedialnych i interaktywnych muzeów powinni wpaść do Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Emigracji, Muzeum Bursztynu oraz Europejskiego Centrum Solidarności. 

Gdynia
Muzeum Emigracji

Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk
Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk

Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk
Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk

Imprezowicze muszą koniecznie odwiedzić Monciak w Sopocie – miasto, w którym śniadanie w restauracjach serwowane jest tutaj do 13.00 w niedziele, bo wtedy dopiero wszyscy się przebudzają.


 Plażowicze powinni zobaczyć molo w Sopocie i lokalne plaże – dostępne w każdym z miejsc.


Dajcie znać, jeśli udało mi się Was przekonać. Może w przyszłym roku spotkamy się gdzieś na miejscu?


You Might Also Like

0 comments