Atrakcje w Toronto –5. i 7. dzień podróży dookoła świata

listopada 08, 2022

Toronto, jedno z najbardziej znanych miast Kanady bywa uznawane za stolicę kraju. Co w nim warto zobaczyć? Sprawdźcie sami!

Toronto, napis, Kanada
Napis przy ratuszu, Toronto

Wylot z Paryża mamy zaplanowany o 11.25. Gdy docieramy na lotnisko ok. 3 godziny wcześniej rozumiemy, czemu linie lotnicze spamowały nas mailami, żeby mieć minimum 3 h zapasu. Kolejki są olbrzymie, sam check-in trwa ponad godzinę (!), potem odprawa i kontrola bezpieczeństwa – do naszej bramki docieramy na chwilę przez boardingiem. I choć zazwyczaj nudzenie się na lotnisku wpisane jest w podróże, tym razem nie mamy czasu kupić wody przed wejściem do samolotu, nie mówiąc o wrzuceniu relacji na Insta. 

Już przy przesiadce w Halifaxie, w którym odbywa się kontrola graniczna, widzimy subtelną różnicę pomiędzy europejskimi a kanadyjskimi urzędnikami. Zamiast poważnych min, pytań mających na celu upewnienie się, czy nie jesteś terrorystą oraz szczegółowego szukania źle postawionego przecinka w formularzu - wszyscy są uśmiechnięci, żartują, dokładnie tłumaczą, co trzeba zrobić, chwalą cię za słuchanie instrukcji, ekscytują naszą podróżą dookoła świata i życzą miłego dnia. I nawet jeśli to tylko kurtuazja i nieszczerość, to powiem Wam, że po długim locie i zmianie czasu łykam tę uprzejmość jak pelikan.  

CN Tower – jeden z siedmiu cudów współczesnego świata

Do Toronto docieramy wieczorem i jeszcze przed wizytą w hotelu jedziemy do CN Tower. Ten maszt transmisyjny, który mieści 16 stacji telewizyjnych i radiowych jest jednym najbardziej znanych punktów widokowych w mieście. Budowa trwała trzy lata i była ekstremalnym wyczynem, bo ponad 1500 osób pracowało 24h na dobę 5 dni w tygodniu. W 1975 roku helikopter umieścił ostatni element anteny na szczycie, czyniąc jednocześnie wieżę najwyższą stojącą konstrukcją na świecie. W 2007 roku przegoniły już ją inne budowle.

Widok z CN Tower, widok na Toronto, Kanada
Widok z CN Tower

Mamy szczęście, bo na pierwszy taras widokowy docieramy tuż przed zachodem słońca – możemy więc oglądać Toronto za dnia i w nocy. W 58 sekund pokonujemy 346 metrów, żeby zobaczyć miasto. Widok zapiera dech.


Widok z CN Tower, Toronto, widok na miasto, Kanada
Widok z CN Tower, Toronto

Na miejscu widzimy, że wieża jest miejscem lansu bądź randkowania – większość ludzi ubranych jest zdecydowanie bardziej elegancko od nas, bo my przecież nie dotarliśmy jeszcze do hotelu. Jesteśmy w dresach nałożonych dla wygody w samolocie i butach trekkingowych, które nie zmieściły się do bagażu, więc muszą być na nogach. Obok mnie zdjęcie robi sobie dziewczyna w srebrnej sukience i szpilkach, poprawiając lśniące włosy. Z pewnością w torebce skrywa prostownicę – moja została w Szczecinie.


Widok z CN Tower, dziewczyna, widok na Toronto
Widok z CN Tower

Po chwili wjeżdżamy jeszcze wyżej – na wysokość 447 metrów. Widok jest podobny, ale wrażenie ciekawsze – opierając się o ścianę, czujemy lekkie podmuchy wiatru.

Old York i Financial District w Toronto

Do Toronto wracamy dwa dni później, żeby to, co widzieliśmy z góry, zobaczyć też z dołu. Podczas spaceru po mieście oglądamy dzielnicę Old York z Gooderham Building.

Old York, Gooderham Building, Toronto
Old York, Gooderham Building, Toronto

Następnie, mijając fontannę z psami zapatrzonymi w kość, idziemy do pełnej wieżowców dzielnicy finansowej z przeszklonymi drapaczami chmur.


Financial District, Toronto, fontanna z psami
Financial District, TorontoFinancial District, Toronto
Financial District, Toronto

I dochodzimy pod ratusz w pobliżu, którego znajduje się napis „Toronto”.


ratusz, Toronto, town hall
TorontoToronto, ratusz, town hall
Toronto

Hockey Hall of Fame w Toronto

Hockey Hall of Fame, Toronto
Hockey Hall of Fame, Toronto

Ostatnim punktem jest Hockey Hall of Fame. Hokej w Kanadzie jest jak religia. Podobno ci przemili i uprzejmi na co dzień ludzie, zmieniają się nie do poznania podczas oglądania meczu, dając w końcu upust swoim emocjom. Z tego względu postanawiamy odwiedzić muzeum poświęconemu temu sportowi.


Hockey Hall of Fame, Toronto, ubrania hokeistów
Hockey Hall of Fame, Toronto

Jest zrobione ciekawie. Nawet jeśli tak jak ja o hokeju wiecie tyle, że jest na lodzie, w muzeum znajdzie wiele interesujących atrakcji. Poza strojami, maskami i informacji o sportowcach możecie potrzymać kij i strzelić gola, stanąć na bramce, wczuć się w rolę komentatora sportowego lub rozegrać mecz na jednej z konsol.


Hockey Hall of Fame, Toronto
Hockey Hall of Fame, Toronto

Hockey Hall of Fame, Toronto
Hockey Hall of Fame, Toronto

Toronto ma jeszcze trochę do zaoferowania, ale my musimy już uciekać, bo przed nami prawie 6 godzin trasy do tej prawdziwej stolicy. O Ottawie możecie przeczytać w kolejnym poście.


Trasa i informacje praktyczne

CN Tower

Financial district

Gooderham Building

Hockey Hall of Fame

Komentarz. Toronto robi niejednoznaczne wrażenie – z jednej strony to las wieżowców, z drugiej niska ceglana zabudowa. Jeśli nie macie za dużo czasu, wjedźcie na CN Tower i udajcie się w dalszą podróż. Ze wszystkich miast Kanady to spodobało nam się najmniej.


You Might Also Like

0 comments