Spinalonga - wyspa trędowatych

października 19, 2021

Spinalonga - skalista wysepka jest miejscem, które zdecydowanie trzeba odwiedzić i to nie po to, żeby strzelić ładne selfie. Ta prawdziwa wyspa tajemnic, niedopowiedzeń, okrywa cieniem historię Krety. Nie ufajcie opowieściom przewodników i blogerom - pojedźcie tam koniecznie po przeczytaniu książki Małgorzaty Gołoty "Spinalonga. Wyspa trędowatych".


Spinalonga wyspa trędowatych, Plaka, Kreta

Jak dojechać na Spinalongę?

Jako osoba z chorobą lokomocyjną, uaktywniającą się w samochodzie, na wielbłądzie, a także podczas obrotów w walcu wiedeńskim oraz chorobą morską, nauczona doświadczeniem sprawdzam przed rejsem w dane miejsce, czy na pewno dam radę. Spinalonga jest dla mnie punktem obowiązkowym, dlatego chce znaleźć port, z którego wyprawa będzie trwała najkrócej jak to możliwe. Takim miejscem jest Plaka. Dojazd z Malii zajmuje nam około godzinę, z miejscami parkingowymi nie ma problemu. Przy samym porcie kupujemy bilety na statek, który płynie zaledwie 10 minut! Polecam więc ten sposób wszystkim, których buja już nawet na pomoście.

Plaka, Kreta, Crete, Spinalonga


Spinalonga - ile trwa zwiedzanie i jak się do niego przygotować?

Docieramy na wyspę. Dwa dni wcześniej kończę przy basenie książkę Małgorzaty Gołoty "Spinalonga. Wyspa trędowatych" i teraz nie wyobrażam sobie zwiedzania bez tej lektury. To pozycja obowiązkowa, dla wszystkich, którzy chcą poznać dogłębną, opartą na wielu źródłach, wstrząsającą historię leprozorium.

Spinalonga, Creta


Wyspę można zwiedzić z przewodnikiem lub samemu w około 2 godziny, jednak trzeba pamiętać, że niewiele jest na niej tablic informacyjnych. Z tego względu gorąco polecam Wam wcześniejszą lekturę powyższej książki. Dowiecie się z niej, że to wyspa, z której nie było ucieczki. Jej mieszkańcy byli wykreślani z rejestrów kreteńskich oraz opuszczani przez krewnych, na których ciążyło ogromne piętno. Przeczytacie o fatalnych warunkach, w jakich przebywali chorzy - często pozbawieni kończyn czy wzroku. Potykając się o kamienie Spinalongi, będziecie się zastanawiać, jak oni dali radę.

Spinalonga, Crete

Spinalonga, CreteSpinalonga, Crete


Tak zupełnie serio i bez patosu - trzeba tam pojechać, zwłaszcza jeśli jesteście we wschodniej części wyspy.

Spinalonga, Crete


Plan podróży i praktyczne informacje

10.00-11.30 – przejazd z Malii do Plaki 

Ustaw nawigację na: Plaka Marina, Plaka 721 00, Grecja

Możesz się zatrzymać na dowolnym parkingu, miejsca nie powinno zabraknąć

11.30-13.30 - rejs i pobyt na wyspie

Czy można tam hulać? Nie sprawdzałam, bo jednak historia tego miejsca nie nastrajała do hulania.

13.30-14.30 - powrót do Malii

Komentarz: Trasa zajęła nam pół dnia, więc drugą połowę po lunchu wykorzystaliśmy na inną wycieczkę.

You Might Also Like

1 comments

  1. Łapcie namiary - http://bajkowa-chata.pl/
    Sporo konkretów, można coś z tego wyciągnąć. I to jest chyba słuszny kierunek, ale jak kto uważa.

    OdpowiedzUsuń