Śladami rodziny Zeusa - płaskowyż Lasithi, grota Diktejska , pałac w Malii

października 20, 2021

Jak wygląda greckie Betlejem? Choć są osiołki to nie ma stajenki, ani trzech królów. Jest za to efektowna jaskinia z jeszcze ciekawszym podejściem oraz podświetleniem. Zapraszam do groty diktejskiej, czyli miejsca narodzin Zeusa.


Płaskowyż Lasithi, Kreta, Crete,

Wygrana walka z wiatrakami - płaskowyż Lasithi

Po wizycie na Spinalondze decydujemy się wykorzystać popołudnie na wyjazd do miejsca, w którym zaczyna się grecka mitologia. Przypominam sobie lekcje języka polskiego, na których uczyłam się na pamięć połączeń pomiędzy patalogicznymi zawiłościami rodzinnymi na Olimpie. 

Kierując się w stronę jaskini Zeusa, przejeżdżamy przez płaskowyż Lasithi - fenomen geograficzny. Na raczej górzystej Krecie znajduje się równina powstała z osadów górskich naniesionych przez wody. W przewodniku przed wyjazdem czytam, że jego cechą charakterystyczną są wiatraki, których kiedyś było tu ok. 10 000, a dziś zostało jedynie 30. W XIX wieku pełniły funkcję systemu nawadniającego, w którym pompy wydobywały wodę z ziemi. 

Płaskowyż Lasithi, Kreta, Crete, windmills

Płaskowyż Lasithi, Kreta, Crete, windmills

To właśnie one pokazują, gdzie warto się zatrzymać na fotki. Choć wieje mocno, udaje się również nakręcić filmik z hula-hoop.


Z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciach, czyli jak Zeus doszedł do władzy. Jaskinia Zeusa - grota Diktejska

Malowniczą drogą docieramy na parking przy jaskini Zeusa. Z niego macie dwie, a właściwie trzy opcje. Możecie wjechać na górę na osiołku (co dla nas jako miłośników zwierząt nie wchodziło w grę), przejść na piechotę ich trasą lub pójść ciekawszą lecz bardziej wymagającą drogą (przyda się dobre obuwie). My do góry wchodzimy po kamieniach, a w dół schodzimy łagodniejszym traktem.

Sama jaskinia, bywa nazywana greckim Betlejem, czyli miejscem narodzin jednego z najważniejszych greckich bogów - Zeusa. Czytaliście mitologię już jako dorośli ludzie? Uwierzcie, spojrzycie na nią inaczej niż w podstawówce. Jak więc było z Zeusem?  Powiedzmy, że jego rodzina nie jest przykładem wzorowych relacji. Tata Zeusa Kronos strąca z tronu swojego ojca - Uranosa. Panowie nie załatwiają jednak swoich problemów w gabinecie terapeuty - na Kronosa rzucona zostaje klątwa, w myśl której jedno z jego dzieci pozbawi go tronu. 

Jaskinia Zeusa, Kreta, Grota Diktejska, Crete

Co więc można zrobić, żeby zostać przy władzy? Z pewnością naturalnym i pierwszym, co przychodzi Wam do głowy jest... na wszelki wypadek pożreć wszystkie swoje dzieci. Fanką tego rozwiązania nie jest Reja, żona Kronosa. Gdy zachodzi po raz szósty (!) w ciążę, postanawia urodzić właśnie w jaskini na górze o nazwie Dikte. A zamiast dziecka do połknięcia daje mężowi… kamień zawinięty w pieluchy. Kronos nie zauważa różnicy - w końcu dzieci i kamienie głosu nie mają.

Zeus dorasta karmiony przez nimfy oraz kozę Almateę, aż w końcu jako wkurzony nastolatek postanawia zemścić się na ojcu. Decyduje się podać Kronosowi środek wymiotny i przywrócić do życia połknięte rodzeństwo - Posejdona, Hadesa, Herę, Demeter i Hestię. Zjednoczoni razem z cyklopami pokonują ojca, a następnie dzielą się obszarami, w skutek czego Zeusowi trafia się niebo i kierowanie innymi bogami.

Jaskinia jest naprawdę ciekawa, a temperatura przynosi ulgę w upalne dni. Polecam!

Jaskinia Zeusa, Kreta, Grota Diktejska, Crete

Pałac w Malii - coś dla koneserów

Pałac Minojski, Malia, Kreta, Crete, Malia Palace

Wracając do hotelu, po drodze odwiedzamy ruiny trzeciego co do wielkości pałacu minojskiego. Podobno mieszkał tutaj jeden z synów Zeusa i Europy, a więc brat Minosa - Sarpedon. Zwiedzając to miejsce, trzeba mocno uruchomić wyobraźnię. Polecam fanom historii i hipsterom, którzy nie lubią chodzić w tłumie. Pozostali zobaczą tutaj przede wszystkim trochę kamieni położonych na dość dużym terenie. 


Pałac Minojski, Malia, Kreta, Crete, Malia PalacePlan podróży i praktyczne informacje

15.30-16.30 - przejazd z Malii

Po drodze przystanek na płaskowyżu - wypatrujcie wiatraków, a będziecie wiedzieli, gdzie stanąć!

Ustaw nawigację na: Jaskinia Zeusa, Psichro 720 52, Grecja

16.30-18.00 - spacer do jaskini Dikte i zwiedzanie 

18.00-19.00 - przejazd do Malii

19.00-20.00 - zwiedzanie Pałacu Minojskiego w Malii

Ustaw nawigację na: Pałac Minojski w Malia, Malia, Grecja

Komentarz: Jasknia warta zobaczenia! Pałac można odpuścić.


You Might Also Like

0 comments