7 sposobów na to, jak wybrać najlepszy hotel

listopada 02, 2021

Umówmy się - jedną noc przeżyje się wszędzie - nawet na łóżku, które jest nad nocnym klubem lub pod którym pełzają karaluchy. Sprawa wygląda inaczej, gdy planujemy dłuższy pobyt w jednym miejscu, które ma być naszym wytchnieniem od stania w korkach, użerania się z sąsiadami i walczenia z kolegami z pracy o temperaturę w biurze. W końcu uzbieraliśmy kasę, mamy zgodę szefa na wolne i wtedy... zaczyna się poszukiwanie idealnego hotelu. Jako osoba przypadkowi pozostawiająca niewiele w życiu dzielę się z Wami moimi sprawdzonymi sposobami na wybór najlepszego miejsca na wakacje.


Meksyk, Playa del Carmen, hotel

Meksyk, Playa del Carmen

Do pierwszego karalucha - sprawdź opinię 

Opinie są pierwszą rzeczą, jaką czytam na temat danego hotelu, niezależnie od tego, czy chcę w nim spędzić jedną noc czy dwa tygodnie. Prawie nigdy nie zawiódł mnie w tej kwestii Booking i już od dłuższego czasu nie jeżdżę do miejsc ocenionych poniżej 8/10. Przeglądam również wpisy internautów na Google i Tripadvisor, sortując je od tych najnowszych, bo przecież w ciągu kilku lat wiele mogło się zmienić. Dodatkową bazą są grupy na Facebooku, w których możemy zadać pytania osobom, które spędziły w danym hotelu swoje wakacje. Szczególnie ważna jest dla mnie czystość, dlatego lekturę komentarzy przerywam po informacji o pierwszym karaluchu, szczurze lub zatruciu pokarmowym. 

Kreta, Malia, Ammos Beach Hotel, Crete,hula-hoop
Kreta, Malia

Hotele prehistoryczne, czyli data budowy

Przeglądając opis hotelu, zwracam uwagę na datę jego powstania oraz ostatniego remontu. Świeżo odnowione miejsce zazwyczaj będzie przyjemniejsze niż to, które puszkę z farbą ostatni raz widziało 10 lat temu.

Budva, Montenegro

Budva, Czarnogóra, widok z pokoju...

Stała jakość - hotele sieciowe

Po hotelach sieciowych wiemy, czego możemy się spodziewać. Charakteryzuje je stała jakość, pracownicy szkoleni są w określony sposób, a zatem standard obsługi, czystości i mebli są podobne na całym świecie. Świetnie sprawdzają się one na krótkie pobyty, mają często promocje dostępne on-line. Mam kilka takich miejsc, do których chętnie wracam w Polsce na weekend np. w Toruniu czy Warszawie. 

Spain, Wyspy Kanaryjskie,
Feurteventura, Caleta de Fuste

Lokalizacja, czyli jak daleko do cywilizacji pozahotelowej

Lokalizacja jest kluczowa, jeśli chcemy nie tylko spacerować między basenem a barem, ale też coś zobaczyć. Osobiście lubię, jeśli hotel położony jest w miejscowości, która nie jest tylko wioską hotelową i mogę na piechotę przejść do tawerny, znaleźć kilka wypożyczalni samochodów, sklepów, lokalnych biur podróży itp. Idealnie jeśli znajduje się w niej klimatyczne, stare miasto jak np. w Trogirze w Chorwacji. Zazwyczaj na Google Street View spaceruję tym małym ludzikiem po okolicy, a na Google Maps sprawdzam, ile dzieli mnie od centrum miejscowości. Dodatkowo biorę pod uwagę, co chcę zobaczyć poza plażą oraz drinkami i sprawdzam, jak daleko mam do interesujących mnie atrakcji. Czasem lokalizacja może również mieć wpływ na temperaturę, np. północ Teneryfy jest chłodniejsza niż południe.

Croatia, Trogir, old town
Trogir, Chorwacja, stare miasto

Hotelowe życie, czyli SPA, aquaparki i animacje

Przy dłuższym pobycie w hotelu warto sprawdzić, jakie atrakcje on oferuje i czy aby na pewno one nam odpowiadają. Wiele dużych ośrodków ma pakiet animacji skierowanych do dzieci, które nie będą nam przeszkadzać, jeśli nie planujemy romantycznego pobytu tylko we dwoje. Do hotelu dla rodzin z dziećmi trafiliśmy z Wiktorem na Rodos i ich liczbę odczuliśmy pewnego deszczowego wieczoru, gdy wszystkie dzieci zgromadziły się w lobby, w którym my próbowaliśmy porozmawiać przez telefon. Nasi rodzice pytali, czy jesteśmy na... koncercie. W hotelach tylko dla dorosłych jest spokojniej i na ogół czyściej (kawałki jedzenia nie leżą na podłodze), ale też zazwyczaj mniej się dzieje. 

Rhodes, Faliraki, Greece, Sun Palace Hotel
Rodos, Faliraki

It's all about the money - jak porównać ceny hoteli?

Na co warto zwrócić uwagę, porównując koszt pobytu w różnych ośrodkach? Na to, co wchodzi w skład ceny. Czy jest wliczone śniadanie lub w ogóle wyżywienie z napojami alkoholowymi i bezalkoholowymi? Jeśli wybieramy all inclusive, warto sprawdzić, co ono faktycznie oznacza, bo jest duża szansa, że nie obejmuje ono naszej ulubionej kilkunastoletniej whisky, a jedynie lokalne alkohole. Z dodatkowymi kosztami mogą się wiązać usługi w SPA czy koszty parkingu, który może mieć znaczący wpływ na cenę naszego wyjazdu. W wielu polskich hotelach spotkałam się z kwotą 40-50 zł na dobę na parkingu, przy koszcie pokoju ok. 200-300 zł.

Mexico

Playa del Carmen, Meksyk

Sprawdzaj media społecznościowe i zdjęcia internautów

Oglądając hotelowe zdjęcia, łatwo dać się zwieść rajskiemu klimatowi. Nie ma przy nich daty ich wykonania, a przecież mogły być robione zaraz po remoncie. Powiedzmy sobie szczerze, dobry fotograf sprawi, że wszystko będzie wyglądać cudnie - w końcu każdy z nas dobrze wyszedł na swojej sesji ślubnej, a inaczej prezentuje się rano zaraz po przebudzeniu. Przeglądając Booking i Google, szczególną uwagę zwracam na zdjęcia zrobione przez turystów. To samo robię na Instagramie i YouTube - tu oglądam również najnowsze filmy i czasem zadaję dodatkowe pytania ich twórcom.

Crete, sea
Kreta, Malia


A Wy jakie macie sposoby na wybór najlepszego hotelu? A może zaliczyliście jakieś hotelowe wpadki? Czekam na Wasze komentarze! Dla mnie dodatkowym kryterium jest miejsce do hulania... tak jak tutaj na Krecie!


You Might Also Like

0 comments