Atrakcje Poznania dla dzieci i dorosłych – co zwiedzić w weekend?

lutego 27, 2022

Na weekend do Poznania wybieramy się z naszym dwunastoletnim chrześniakiem. Chcę, żebyśmy w ciągu tych niecałych trzech dni zadbali o wszystkie zmysły. Z tego względu czekają na nas doznania kulinarne – w Muzeum Rogalowym, Muzeum Pyry i Muzeum Czekolady; doznania intelektualne – w Centrum Szyfrów Enigma, a także spotkanie z historią i kulturą w Bramie Poznania i na starówce. Sprawdźcie, jak zmieścić te wszystkie atrakcje w jeden weekend i przez cały czas utrzymywać wysoki poziom ekscytacji.

ratusz w Poznaniu, starówka

Rogalowe Muzeum Poznania

Do Poznania przyjeżdżamy w piątek wieczorem. Wynajmujemy mieszkanie z parkingiem kilka minut od starówki, więc w sobotę poruszamy się pieszo. O 11:00 docieramy do Rogalowego Muzeum Poznania, które jest tak naprawdę zabawnym pokazem z opowieścią o historii tych wypieków, gwarze, koziołkach itp. Zostaniecie zaproszeni do wyrabiania ciasta, a na koniec otrzymacie kawałek rogala. Zdecydowanie polecam niezależnie od wieku. Warto kupić bilety z wyprzedzeniem, bo może nie być miejsc. Więcej o Rogalowym Muzeum możecie znaleźć w osobnym wpisie. 

hula-hoop, dziewczyna, poznań, rogale  świętomarcińskie, muzeum

Stare miasto w Poznaniu

Po Rogalowym Muzeum idziemy na spacer po starym mieście. Oglądamy rynek z ratuszem z zegarem i koziołkami. Mijamy gotyckie i renesansowe kamienice. Podchodzimy również pod spiżowy pomnik Bamberki – dziewczyny z nosidłami wody na ramionach. 

stary rynek w poznaniu, bamberka, hula-hoop

Bambrzy byli dawnymi osadnikami z Bambergu w Bawarii. Do Poznania trafili po wojnie ze Szwecją w XVIII wieku. Ich tradycje kultywuje do dziś Towarzystwo Bambrów Poznańskich. Przy pomniku znajdziecie także restaurację z kuchnią regionalną. Dla nas jest jednak za wcześnie na obiad, ale w sam raz na hulanki!


Poznańskie Muzeum Pyry

O 13.00 mamy rezerwację w Poznańskim Muzeum Pyry. Na początku każdy z nas przyprawia samodzielnie swojego ziemniaka, który piecze się w czasie zwiedzania z przewodnikiem. Ekspozycja jest niewielka, ale kartoflane opowieści bardzo ciekawe i opowiadane z wielką pasją. Z tego miejsca wychodzimy ok. 14.20 ze upieczoną, cieplutką pyrą, która smakuje wyjątkowo dobrze w mroźny dzień jedzona na rynku. Więcej o Poznańskim Muzeum Pyry możecie znaleźć w osobnym wpisie.

wejście do muzeum pyry

Muzeum Czekolady w Poznaniu

Warsztaty w Muzeum Czekolady, które również znajduje się na starym mieście, zaczynają się o każdej pełnej godzinie. O 15.00 zaczynamy więc słuchać słodkich historii. Bierzemy udział w degustacji czekolady mlecznej, deserowej, gorzkiej, rubinowej, miazgi kakaowej, pralin… Jest pysznie! Następnie robimy własną tabliczkę, która zastyga w trakcie oglądania filmu. Więcej o Muzeum Czekolady możecie znaleźć w osobnym wpisie.

warsztaty czekolady, praliny, jak zrobić czekoladę

Centrum Szyfrów Enigma

Zasłodzeni czekoladą idziemy na szybką pizzę, a następnie przechodzimy do Centrum Szyfrów Enigma. Na jego zwiedzanie zostają dwie godziny. Nam to wystarcza, jednak jeśli chcielibyście zagłębić się w rozwiązywanie wszystkich zagadek, naukę różnych kodów, oglądanie wszystkich filmów – powinniście przeznaczyć na to miejsce kilka godzin. To multimedialne muzeum jest świetnie zrobione i odnajdą się w nim zarówno dzieci, jak i dorośli. Więcej o Centrum Szyfrów Enigma możecie znaleźć w osobnym wpisie. 

maszyna szyfrująca enigma, muzeum

Dzień kończymy naleśnikami w Manekinie, który znajduje się tuż obok wynajętego przez nas mieszkania.

naleśniki, kolacja


Brama Poznania i Ostrów Tumski

W niedzielę mieszkanie opuszczamy ok. 11.00 i ok. 11.30 docieramy do Bramy Poznania, czyli interaktywnej wystawy opowiadającej historię tego miejsca od X wieku do czasów współczesnych. Bilety kupujemy w środku i załapujemy się na ostatnie dostępne tego dnia. Ekspozycja jest niezwykła – zarówno pod kątem wizualnym, jak i technicznym. Po godzinie wychodzimy z budynku i prowadzeni przez audioprzewodnik kierujemy się na spacer po Ostrowie Tumskim, który też zajmuje ok. 60 minut. Więcej o Bramie Poznania możecie znaleźć w osobnym wpisie. Następnie jemy obiad w pobliskiej restauracji i kierujemy się do domu.

muzeum, ostrów tumski


Trasa i praktyczne informacje

Piątek

16.00-20.00 – przejazd ze Szczecina do Poznania

Sobota

10.30-11.00 – spacer

11.00-12.05Rogalowe muzeum

12.05-13.00 – spacer po starówce

13.00-14.15 - Muzeum Pyry

14.15-15.00 – spacer po starówce

15.00-15.50 - Muzeum Czekolady Poznań

15.50-16.30 – obiad 

16.30-17.00 – spacer 

17.00-19.00 - Centrum Szyfrów Enigma

19.00-21.00 – kolacja (Manekin)

Niedziela

11.00-11.30 – przejazd

11.30-14.00 - Brama Poznania

14.00-15.00 – obiad (Hyćka Restauracja)

15.00-19.00 –  powrót do Szczecina


You Might Also Like

0 comments