Brama Poznania

lutego 23, 2022

Muszę przyznać, że mam słabość do historii pierwszych Słowian. Nie wiem, czy działają tu dawne ciągoty do chodzenia po lesie z harcerzami, czy chęć lepienia garnków (tak, tak – Patryk Swayze ciągle żywy), czy może dobre wspomnienia z lekcji historii, kiedy trzeba było zrobić gród z zapałek i plasteliny (też mieliście takie zadanie domowe?). Wyprawa do Poznania nie mogła więc się obyć bez wizyty na Ostrowie Tumskim – w multimedialnym muzeum Brama Poznania. 

Ostrów Tumski, makieta, gród


Brama Poznania i Ostrów Tumski – informacje praktyczne

Tym razem nie kupujemy biletów z wyprzedzeniem. Podjeżdżamy pod obiekt i po poszukiwaniach miejsca parkingowego (niestety nie ma tam parkingu dla zwiedzających) wchodzimy do środka. Udaje nam się załapać na ostatnie wejściówki na ten dzień, choć jesteśmy przed południem! Z tego względu jeśli planujecie wizytę, warto już wcześniej zaopatrzyć się w bilety. Razem z nimi otrzymujemy audioprzewodniki – wersji jest tutaj parę, my wybieramy tę dla dorosłych, ale można również skorzystać z tej dla młodszych dzieci. Dowiadujemy się też, że po skończeniu zwiedzania w budynku możemy pójść na spacer po Ostrowie Tumskim, ale więcej o tym za chwilę. 

muzeum


Dlaczego warto zwiedzić Bramę Poznania?

Multimedialna wystawa zrobiona jest bardzo atrakcyjnie. Podzielona została na cztery duże sale: Gród, Wodę, Złoto i Witraż, w których poznajemy historię tego miejsca. W końcu to właśnie tu w 968 roku powstało pierwsze polskie biskupstwo i tu znajdują się szczątki pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Zaczynamy więc od X wieku, a kończymy na współczesności. 

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski, gród, makieta

muzeum, ekspozycja, postacie

Poruszamy się z audioprzewodnikiem, który precyzyjnie kieruje po poszczególnych częściach ekspozycji. Robi ona wrażenie – wizualnie wygląda naprawdę imponująco. Dodatkowo możemy również oglądać filmy, sprawdzić się w quizie i poznać różne historyczne postacie. To intrygująca lekcja historii, na której nie ma nudy!

Ostrów Tumski, osada

złota kaplica, ostrów tumski, poznań

złota kaplica, ostrów tumski, poznań


Spacer po Ostrowie Tumskim

Po zakończeniu zwiedzania w budynku otrzymujemy nowe audioprzewodniki i idziemy na spacer po Ostrowie Tumskim. Niestety, pogoda nam nie dopisuje, pada, wieje i jest zimno. Szybkim krokiem przemierzamy więc kolejne ulice, kierowani wskazówkami w słuchawkach. 

most

Brama Poznania

Na koniec wchodzimy do katedry. W niej audioprzewodnik przyda się jednak prawdziwym miłośnikom sztuki, bo opowiada bardzo szczegółowo o każdej kaplicy. Pozostali mogą wybrać jednak samodzielne zwiedzanie, do którego zachęcam. 

makieta, katedra, ostrów tumski

To już ostatnia z naszych poznańskich atrakcji. Jak ułożyć je w plan zwiedzania? Gdzie warto zjeść? O tym opowiem Wam w kolejnym wpisie. Tymczasem jeśli jesteście ciekawi innych miejsc w tym mieście przeczytajcie wcześniejsze posty o rogalach, pyrach, czekoladzie i szyfrach


You Might Also Like

0 comments