Gotowa trasa z ogniskiem w Puszczy Bukowej – szlak żółty i czarny

maja 28, 2022

Kiedy kiełbasa z ogniska smakuje najlepiej? Oczywiście po wysiłku – kiedy zmęczeni wędrówką i głodni, szukamy patyków, a następnie rozpalamy własnoręcznie palenisko w środku lasu. Dziś zabieram Was na jeden z moich ulubionych szlaków w Puszczy Bukowej – tym razem przed nami dłuższa trasa. Gotowi?

szlak czarny, drzewa, ścieżka, szczecin

Szlakiem niebieskim do głazu Grońskiego

W drogę wyruszamy z osiedla Bukowego, a do samej puszczy wchodzimy od ul. Akwarelowej, przechodzimy pod wiaduktem i idziemy czerwonym szlakiem – podobnie jak w czasie naszych wcześniejszych wędrówek

wiadukt, las, szlak czerwony

las, szlak czerwony

szlak czerwony

Tym razem jednak skręcamy w lewo na niebieski szlak, który prowadzi nas do głazu Grońskiego. To sentymentalne miejsce dla mnie, bo właśnie tutaj często przychodziłam na lekcjach wychowania fizycznego lub po prostu ze znajomymi ze szkoły, której patronem jest właśnie alpinista Stanisław Groński. To on wyznaczył szlaki w Puszczy Bukowej.

las, liście

las, głaz narzutowy

Mijamy głaz i dalej niebieskim szlakiem dochodzimy do dębów Krzywoustego, usytuowanych na prywatnym terenie – w sumie na obrzeżach czyjegoś ogrodu. W tym miejscu szlak niebieski łączy się z żółtym i zielonym.

szlak niebieski, osiedle bukowe, szczecin

szlak niebieski, osiedle bukowe, szczecin

Gdzie znajduje się największy w Puszczy Bukowej głaz Krajoznawców? 

Mijamy po prawej stronie polanę Harcerską z miejscem na ognisko i tym razem wybieramy mój ulubiony szlak żółty. Trasa jest długa, ale bardzo przyjemna zwłaszcza w słoneczny dzień. 

szlak zielony i żółty

ognisko, park krajobrazowy, szczecin

szlaban, wejście do lasu

kapliczka na drzewie, szlak żółty

Po drodze w końcu udaje nam się znaleźć głaz Krajoznawców. Choć jest największym z głazów w puszczy, bo ma obwód 17,5 m i wysokość 2,7 m, nie widać go z trasy i nie jest zbyt dobrze oznaczony na mapie. Jeśli chcecie do niego dotrzeć, musicie w pewnym momencie skręcić w lewo z drogi. Najlepsze wskazówki znajdziecie na mapie Google. 

droga do głazu Krajoznawców

głaz narzutowy, szczecin, szlak żółty

Kawałek dalej po prawej stronie mijamy Lipę Pokoju, która została zasadzona w 1871 roku dla uczczenia podpisanego we Frankfurcie traktatu pokojowego, który zakończył wojnę francusko-pruską.

pomnik przyrody, szczecin, drzewa, las, lipa pokoju

Ognisko przy Sercu Puszczy

Żółtym szlakiem docieramy do miejsca na ognisko przy głazie Serce Puszczy. Znajdziecie tam kilka ławeczek i stołów. 

ognisko, serce puszczy, szczecin

Po obiedzie ruszamy w prawo asfaltową drogą Kołowską, z której skręcamy w prawo w czerwony szlak. Nie jest on dobrze oznaczony – na początku tej trasy widać na drzewach dwa białe paski. 

szlak czerowny, las, drzewa

Romantyczny głaz Serce

Następnie dochodzimy szlaku czarnego – górskiego, który prowadzi na Bukowiec. Wracamy w stronę os. Bukowego, po chwili więc jesteśmy przy przełęczy Siodło Zielawy. 

powalone drzewo z korzeniami

Przed nami dwa strome podejścia – i kamień Serce, zwany też „Młyńskim Kołem”. Ten szaroróżowy głaz nazwę wziął od swojego kształtu. 

szlak czarny, szczecin, para, chłopak, dziewczyna

Na ulicę Akwarelową wracamy tą samą trasą, mijając głaz Grońskiego.


Trasa i informacje praktyczne

Trasa: ul. Akwarelowa-szlak czerwony-szlak niebieski-głaz Grońskiego-dęby Krzywoustego-szlak żółty-głaz Krajoznawców-Lipa Pokoju-głaz Serce Puszczy-droga Kołowska-szlak czerwony-szlak czarny-kamień Serce-głaz Grońskiego-szlak niebieski-szlak czerwony-ul. Akwarelowa

szlak żółty i czarny w Puszczy Bukowej

Czas: Przejście z ogniskiem zajęło nam prawie 5 godzin.

Komentarz: Trasa choć długa nie jest bardzo wymagająca. Większość czasu idziecie po płaskim terenie, a przystanek na ognisko rekompensuje zmęczenie. Uważajcie, żeby się nie zgubić na kawałku słabo oznaczonego szlaku czerwonego. Przed wyjściem popatrzcie na moje zdjęcia w strategicznych miejscach – pomogą Wam poruszać się po lesie. You Might Also Like

1 comments