Co zwiedzić w Paryżu? Dzień 1. podróży dooKOŁA świata

lipca 11, 2022

To się dzieje naprawdę! Ruszamy w podróż dookoła świata. Zaczynamy od Paryża – Muzeum d'Orsay, Ile de la Cite z Saint Chapelle i katedrą Notre Dame oraz Panteon – to nasze pierwsze atrakcje.


Paris, France, ulica
Paryż

Czy warto kupić Paris Museum Pass?

Dzień zaczyna się wcześnie, a właściwie trudno powiedzieć, czy poprzedni już się skończył, bo z mieszkania wyruszamy o 1.00 w nocy. Przejazd do Berlina, a następnie lot do Francji. Lądujemy z samego rana i kierujemy się do informacji turystycznej, w której kupujemy Paris Museum Pass.

To świetna opcja dla takich zapaleńców jak ja, którzy w ciągu kilku dni planują zobaczyć większość miasta. Karta upoważnia do darmowego wstępu do większości atrakcji na określoną liczbę dni. Czy to się opłaca? Wszystko zależy od tego, ile chcecie zobaczyć. Ceny wstępów dostępne są na stronach internetowych wszystkich miejsc podobnie jak cena samej karty. Łatwo więc obliczyć, co będzie bardziej korzystne. Dodatkowym plusem karty jest fakt, że często wchodzicie do atrakcji bez kolejki lub po prostu stoicie w innej, krótszej.

Z lotniska jedziemy do hotelu – o komunikacji miejskiej w Paryżu napiszę osobny wpis – a następnie ruszamy zwiedzać!

Muzeum d’Orsay – muzeum impresjonistów

zegar w Muzeum d’Orsay
Muzeum d’Orsay

Pierwszym punktem jest muzeum d'Orsay, które mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego. Robi wrażenie i aż trudno w to uwierzyć, że tak potężna inwestycja została ukończona w dwa lata! 

Musee d’Orsay, Paryż, Francja
Muzeum d’Orsay

Co możemy tutaj zobaczyć? To przede wszystkim muzeum impresjonistów – tych od malowania plamkami. O co im chodziło? Chcieli odejść od realizmu, pokazać grę świateł i cieni. W muzeum oglądamy m.in. Śniadanie na trawie Claude’a Moneta, czy Autoportrety Vincenta van Gogha. Na miejscu nie polecam wypożyczania audioprzewodnika – jest zrobiony w tradycyjny sposób – czyli raczej z cyklu tych nużących.

Musee d’Orsay, Paryż, Francja
Muzeum d’Orsay

Ile de la Cite – Sainte-Chapelle i Notre-Dame

Nie mamy wiele czasu, dlatego po obejrzeniu najciekawszych obrazów, idąc wzdłuż Sekwany, docieramy do Ile de la Cite, czyli kolebki Paryża. To w tym miejscu wszystko się zaczęło, gdy w IV p.n.e przybyli celtyccy wojownicy z plemienia Paryzjów. Obecnie znajdziecie tutaj kilka ciekawych budynków – pałac Sprawiedliwości, Conciergerie, a także Sainte-Chapelle, do której wchodzimy do środka. Ta Święta Kaplica pochodzi z XIII wieku i robi wrażenie witrażami, które można tam oglądać.

Sainte-Chapelle, paryż, witraże, paris
Sainte-Chapelle

Sainte-Chapelle, paryż, witraże, paris
Sainte-Chapelle

Następnie już tylko z zewnątrz oglądamy katedrę Notre-Dame, która od czasu pożaru w 2019 roku pozostaje niedostępna dla zwiedzających. Jak większość budynków Paryża jest monumentalna. Ma 48 metrów szerokości 130 m długości, a sklepienie sięga 15 m. Jej budowa trwała prawie 200 lat. Poza wspomnianym pożarem straty odnotowała również w czasie rewolucji, gdy tłum, myśląc, że figury katedry przypominają władców Francji, poodrąbywał im głowy.


Panteon w Paryżu i grób Skłodowskiej

Z katedry idziemy do Panteonu, który jest miejscem pochówku wybitnych Francuzów. Budynek jest  bardzo okazały, a swoim kształtem nawiązuje do katedry św. Marka z Wenecji oraz rzymskiego Panteonu, natomiast wewnątrz do katedry św. Pawła w Londynie i bazyliki św. Piotra w Rzymie. Nawet jeśli jesteście fanami minimalizmu, a w Waszym mieszkaniu dominuje styl skandynawski, ten budynek zrobi na Was wrażenie. Uwielbiam oglądać tak świetnie zachowane miejsca, w których można zachwycać się wyjątkową dbałością o szczegóły. 

Panteon, Paryż, Francja
Panteon

My do Panteonu docieramy 45 minut przed zamknięciem, gdy już nie jest prowadzona sprzedaż biletów. Wchodzimy dzięki wspomnianej wcześniej karcie Museum Pass, która tutaj obowiązuje. Wewnątrz oglądamy groby – to tutaj m.in. pochowana jest Maria Curie-Skłodowska z mężem.

Panteon, Paryż, Francja
Panteon

Po wyjściu ulewa krzyżuje nam plany. Nie dajemy rady odwiedzić już ogrodów Luksemburskich. Idziemy za to do pobliskiej naleśnikarni. W Paryżu znajdziecie ich masę. Ta jest bardzo dobra – nawet bezglutenowa wersja jest wyborna!


Plan podróży i informacje praktyczne

14.00-16.00Musée d'Orsay

Bilety: Lepiej kupić online lub skorzystać z Museum Pass, żeby nie stać w kolejce.

16.00-17.00 – spacer i zwiedzanie:

Sainte-Chapelle

Bilety: Jeśli chcecie wejść do środka to bilety musicie zarezerwować z wyprzedzeniem online, nawet jeśli macie już Museum Pass

Palais de Justice w Paryżu

Conciergerie

Katedra Notre-Dame w Paryżu

17.00-17.15 – spacer

17.15-18.30 – Panteon w Paryżu

Bilety: Na ok. 45 minut przed zamknięciem nie kupicie już biletów w kasie. Wejdziecie, tylko jeśli zaopatrzycie się w nie wcześniej lub macie Museum Pass.

18.30-19.30 – kolacja w naleśnikarni The Crêperie

20.00-21.00 – powrót do hotelu Ibis budget Paris Clichy Mairie

Informacje praktyczne: Hotel był oddalony od centrum Paryża, ale blisko niego znajdowała się stacja metra, a cena za dobę była zdecydowanie niższa. Jako hotel sieciowy miał określony standard – ekonomiczny, ale czysty (więcej o wyborze hotelu pisałam w osobnym poście). Śniadania serwowane są tylko na słodko, ale to typowe dla Francji. Ogólnie – polecam!

Komentarz. To był długi i męczący dzień. Nie ukrywam, że do hotelu wróciliśmy padnięci. Jednak trasa, którą przeszliśmy świetnie oddaje monumentalizm Paryża. Gdzie się nie obejrzycie, zobaczycie ogromne, zadbane budowle, które naprawdę robią wrażenie!

Więcej o atrakcjach Paryża znajdziecie w kolejnych wpisach, w których relacjonuję Wersal i Wieżę Eiffla, Luwr oraz Pompiduo, a także Disneyland i Walt Disney Studio.

You Might Also Like

0 comments