Wersal i wieża Eiffla – 2. dzień podróży dookoła świata

września 11, 2022

Czy wszędzie można hulać? O tym, że nie można tego robić przed Wersalem, przekonałam się, gdy pani z obsługi zaczęła na mnie krzyczeć po francusku. Na szczęście było już po nagraniu filmiku. Jak zwiedzić Wersal w jeden dzień i zobaczyć jeszcze wieżę Eiffla? Zapraszam Was do drugiego dnia podróży dookoła świata.

Ogrodu Wersalu,  Palace of Versailles
Ogrody Wersalu

Jak dojechać do Wersalu?

Do Wersalu, który jest położony 16 km od Paryża, docieramy metrem i podmiejskim pociągiem. Wcześniej rezerwujemy bilety wstępu na określoną godzinę – obowiązuje to wszystkie dni tygodnia, nawet jeśli akurat tak jak my załapiecie się na pierwszą niedzielę miesiąca, która jest darmowa. Spontanicznie tam nie wejdziecie. Jeśli planujecie krótką podróż do Paryża, dobrze przemyślcie, co chcecie zobaczyć, bo może się okazać, że bez wcześniejszej internetowej rezerwacji, nie uda Wam się odwiedzić danej atrakcji. W Wersalu  kolejki są duże – wchodzimy z około 20-minutowym poślizgiem w stosunku do czasu pokazanego na naszym bilecie.

Palace of Versailles, Wersal, Francja
Wersal

Wersal – na bogato i z rozmachem

Zniechęceni audioprzewodnikiem w museum d’Orsay rezygnujemy z niego w Wersalu. To błąd – napisy wewnątrz są w większości jedynie po francusku. Czasem musimy się więc domyślać, na co w danym momencie patrzymy.

Palace of Versailles, Wersal, Francja
Wersal

A patrzeć jest na co! Budynki mają ponad 63 tys. m2 powierzchni, 2300 pomieszczeń, z których 1000 pełni funkcje muzealne. Obecnie posiadłość ma 815 ha, jednak przed rewolucją francuską była 10 razy większa! Wszystko zaczęło się skromnie, gdy Henryk VII w XVI wieku postawił w tym miejscu nieistniejący już domek myśliwski. Następnie kolejni władcy rozbudowywali rezydencję. Główną przyczyną jej powiększania był fakt, że nie wszyscy goście mogli się tam zmieścić podczas organizowanych przyjęć. Za czasów Ludwika XIV w zamku mogło przebywać 20 tysięcy osób. Byliście kiedyś na takiej imprezie?

Palace of Versailles, Wersal, Francja
Wersal

Cały teren składa się z kilku części. Pałac główny to definicja tego, co określacie, mówiąc „na bogato”. Złoto kapie ze ścian i sufitów, kryształy i marmury biją po oczach. I choć myślę, że niewielu z Was chciałoby mieć takie mieszkanie, trzeba przyznać – robi to wrażenie.

Palace of Versailles, Wersal, Francja
Wersal

Palace of Versailles, Wersal, Francja, sala Lustrzana, żyrandole, kryształy
Wersal, sala Lustrzana

Przez chwilę mam okazję poczuć się jak w czasach dawnej Francji – albo może i nawet mało liberalnego średniowiecza. Przed pałacem ośmielam się hulać. Rozwściecza to panią z obsługi, która uznaje moje popisy za niegodne tego miejsca. Przed jej pokrzykiwaniem po francusku udaje mi się na szybko nagrać jeden filmik. Macie więc okazję zobaczyć hoopcombo z zakazanego miejsca…


Ogrody Wersalu

Kolejną częścią są przylegające do rezydencji ogrody. Jeziora, fontanny, koncerty, kanały, fantazyjne żywopłoty i rzeźby – to wszystko na olbrzymim terenie. My mamy czas na dość szybki spacer, ale wierzcie mi – można tam spędzić cały dzień.


Palace of Versailles, Wersal, Francja,ogrody
ogrody Wersalu

Grand i Petit Trianon

Ogrodami kierujemy się do części potocznie zwanej – pałacami Marii Antoniny – Grand Trianon i Petit Trianon. To dwa budynki, w których królowa spędzała sporo czasu. Grand Trianon zbudowany jest z różowego marmuru. Powstał w 1687 roku na zlecenie Ludwika XIV. Petit Trianon jest nowszy, pojawił się w latach 1761-1768 dla Ludwika XV i markizy de Pompadour. 

Palace of Versailles, Wersal, Francja,ogrody, Grand Trianon, hula-hop
Grand Trianon, Wersal

Palace of Versailles, Wersal, Francja,ogrody, Grand Trianon
Grand Trianon, Wersal

W 1774 roku kolejny król Ludwik XVI przekazał go swojej żonie Marii Antoninie, która przekształciła ogrody i stworzyła Queen’s Hamlet, czyli wioskę odstającą stylem od wcześniejszych rezydencji.

Palace of Versailles, Wersal, Francja,Queen's Hamlet
Queen's Hamlet, Wersal

Oglądamy tutaj 10 małych budynków, z których każdy poza jednym posiada swój własny ogród warzywny. Drewniane płoty, drzewa owocowe, ścieżki wszystko tworzy niezwykły klimat zupełnie odmienny od głównego pałacu.

Palace of Versailles, Wersal, Francja,Queen's Hamlet
Queen's Hamlet, Wersal

Palace of Versailles, Wersal, Francja,Queen's Hamlet
Queen's Hamlet, Wersal

Wieża Eiffla – czy warto?

Z Wersalu wracamy pociągiem do Paryża, zobaczyć jego najbardziej charakterystyczny punkt – wieżę Eiffla. Ma 330 m i wjechać można na pierwsze piętro (57 m), drugie (115 m) i trzecie (276 m). Powstała w rekordowym czasie 2 lat, 2 miesięcy i 5 dni i początkowo miała być tylko tymczasową ozdobą wystawy światowej. Gdy okazało się, że zostanie w Paryżu na dłużej, środowiska artystyczne wyraziły zdegustowanie tą decyzją i podjęły protesty. 

Wieża Eiffla, Paryż, Trocadero
Wieża Eiffla, Paryż

Wieża stoi jednak do dziś i choć wiele osób twierdzi, że jest przereklamowana, mnie szczerze zachwyciła. Emocjonujący jest wjazd przeszkloną windą, cudowny widok na miasto – no kupiło mnie to!

Widok z wieży Eiffla, Paryż
Widok z wieży Eiffla, Paryż

Widok z wieży Eiffla, Paryż
Widok z wieży Eiffla, Paryż

Po zjeździe idziemy na plac Trocadero, z którego podobno jest najlepszy widok na wieżę Eiffla. Oceńcie sami!


Trasa i informacje praktyczne

9.30-11.00 – przejazd

11.00-18.00 – zwiedzanie Wersalu 

Bilety: Trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem online. Jeśli macie Museum Pass to wejdziecie wszędzie poza ogrodami – za nie musicie zapłacić osobno. Można je kupić na miejscu.

18.00-19.00 – przejazd

19.00-21.00 - Wieża Eiffla i plac Torcadero

21.00-22.00 – powrót do hotelu

Komentarz. To był intensywny dzień. Jeśli macie dużo więcej czasu przeznaczcie na Wersal dwa dni, bo spacer po samym ogrodach może zająć kilka godzin. Bilety koniecznie zarezerwujcie online – w sezonie nie ma szans tam wejść na spontanie. 
You Might Also Like

0 comments