Co zwiedzić w Paryżu? Luwr, Pompidou i Łuk Triumfalny - 3. dzień podróży dookoła świata

września 26, 2022

Jak przejść największe na świecie muzeum w dwie godziny? Co oglądała Beyonce w Luwrze? Które paryskie muzea zrobiły na mnie największe wrażenie? Zapraszam Was do relacji z trzeciego dnia mojej podróży dookoła świata. Tym razem zabieram Was do Centre Pompidou, Luwru i na Łuk Triumfalny.

piramida Luwru, Paris
Luwr

Nasz trzeci dzień w Paryżu musimy dopasować do godziny wejścia do Luwru. Pomimo posiadania, karty Paris Museum Pass, o której pisałam Wam w innym artykule, potrzebujemy zdobyć darmową wejściówkę. Robię to zaraz po wylądowaniu i okazuje się, że… miejsc na wybrany dzień już nie ma! W końcu udaje mi się wejść w jakąś inną opcję w systemie i zarezerwować wejście na jedyną dostępną godzinę. Okazuje się, że do  Luwru wejdziemy dopiero popołudniu. Co więc robimy wcześniej?

Centre Pompidou

Centre Pompidou, Paryż
Centre Pompidou

Jedziemy do Centre Pompidou, czyli do jednego z najbardziej znanych na świecie muzeów sztuki nowoczesnej. Na miejscu jesteśmy około 10.30 i dowiadujemy się, że otwarcie nastąpi dopiero za pół godziny. Pani z obsługi kieruje nas na początek kolejki dla osób z kartą Paris Museum Pass i mówi, żebyśmy nigdzie nie szli, bo zaraz będzie tu tłum turystów. Nie chce nam się w to wierzyć, bo przed wejściem jesteśmy prawie sami, ale faktycznie o 11.00 za nami ustawia się mnóstwo osób w kilku kolejkach dedykowanych dla różnych typów biletów. 

Stojąc na zewnątrz, przyglądam się temu nietypowemu budynkowi zrobionemu ze szkoła i stali. Powstał on z inicjatywy ówczesnego prezydenta i miał sprawić, że Francja znów stanie się liderem światowej sztuki. Zarówno na zewnątrz, jak i w środku zobaczymy różnokolorowe rury – hydrauliczne, elektryczne, przeciwpożarowe, klimatyzacyjne itp. 

Dlaczego lubię odwiedzać muzea sztuki nowoczesnej? Bo są zazwyczaj nieoczywiste i zaskakujące. Można w nich zobaczyć nie tylko obrazy, ale także nietypowe rzeźby czy instalacje. 

Centre Pompidou, Paryż
Centre Pompidou

Centre Pompidou, Paryż
Centre Pompidou

Centre Pompidou, Paryż
Centre Pompidou

Obecnie w wielu z nich znajdują się opisy, pomagające zrozumieć, na co właściwie patrzymy. W Pompidou warto skorzystać z QR kodów, które przekierowują do dodatkowych informacji i filmików dotyczących wybranych dzieł. Są naprawdę ciekawe, dlatego gorąco Wam je polecam w trakcie zwiedzania.

Centre Pompidou, Paryż
Centre Pompidou

Centre Pompidou, Paryż
Centre Pompidou

Centre Pompidou, Paryż
Centre Pompidou

I choć Pompidou nie okazuje się moim ulubionym muzeum sztuki nowoczesnej, warto tu przyjść chociażby po to, żeby zobaczyć obrazy Andiego Warhola, Pollocka, czy niejednoznaczne instalacje. 

Centre Pompidou, Paryż
Centre Pompidou

Jak zwiedzić Luwr w dwie godziny?


Po wizycie w Pompidou, kierując się w stronę Luwru, udajemy się po drodze na obiad, a następnie ok. 15.00 ustawiamy się w kolejkę. Nasza wejściówka wskazuje 15.30, ale finalnie wchodzimy przed 16.00. Luwr jest największym muzeum na świecie. Zwiedzenie wszystkich wystaw może zająć kilka dni. My czasu mamy zdecydowanie mniej. Co więc robimy? 

Luwr, Paryż, Louvre
Luwr

Przed wejściem dobrze planuję, co chcę zobaczyć. Na stronie internetowej Luwru są już gotowe trasy – m.in. „Śladami Beyone i Jay-Z”! Moją uwagę przykuwa „The Louvre’s Masterpieces”, czyli „Najlepsze dzieła Luwru”. Czytam, że sugerowany czas jej przejścia to jedynie 1,5 godziny, a obiekty znajdujące się tam są faktycznie rozpoznawalne i kultowe. To, coś dla mnie!

Po wejściu do Luwru bierzemy mapkę, odpalamy wybraną trasę i w drogę! Opisy nie są może zbyt intuicyjne, ale udaje nam się zobaczyć wszystkie obiekty, które pamiętam z książki do historii. Jest więc Nike z Samotraki, Wenus z Milo, kariatydy, Psyche oraz gwiazda imprezy Mona Liza, do której stoimy w osobnej kolejce. Powiem Wam, że zobaczenie tego wszystkiego, o czym uczyłam się w szkole lub słyszałam, zwiedzając inne miejsca (np. Grecję), autentycznie mnie wzrusza! 

Psyche Revived by Cupid’s Kiss
Psyche budzona przez pocałunek Kupidyna

Slaves, Louvre
Niewolnicy

The caryatids, Louvre
Kariatydy

Venus de Milo, Mona Liza, Louvre
Wenus z Milo, Mona Liza

Trasę przechodzimy w ok. dwie godziny i na koniec idziemy do jeszcze kilku miejsc, które mnie zainteresowały – m.in. kodeks Hammurabiego, czyli najstarszy skodyfikowany zbiór praw. 

The Code of Hammurabi, Louvre
Kodeks Hammurabiego

Asyria, Luwr, Louvre, Persia
Asyryjska architektura

Jak oceniam takie zwiedzanie? Jeśli macie ograniczony czas to jest to strzał w dziesiątkę. Idąc zaproponowaną trasą, zobaczycie najważniejsze dzieła i przy okazji wiele innych mniej znanych. Osobiście uwielbiam sztukę i chętnie spędziłabym tam dwa dni na powolnym przemierzaniu poszczególnych korytarzy, ale powiem Wam, że takie podejście naprawdę mi odpowiadało. Zobaczyłam to, co mnie interesowało najbardziej i miałam czas i siłę na dalszy spacer.


piramida Luwru, Paryż, Louvre
Luwr

Gdzie spacerować w Paryżu? Pola Elizejskie, plac de la Concorde i Łuk Triumfalny

Po wyjściu z Luwru kierujemy się stronę Łuku Triumfalnego. Polecam Wam przejść tą drogą, bo zobaczycie mnóstwo monumentalnych budynków, placów i miejsc. Na początek idziemy przez Jardin du Carrousel i place du Carrousel, czyli Ogród i plac Karuzeli. Zobaczycie tam mały łuk triumfalny wzniesiony w celu upamiętnienia zwycięstwa pod Austerlitz w 1809 roku. 

Arc de Triomphe de Carrousel, Paryż, Paris
Arc de Triomphe de Carrousel

Arc de Triomphe de Carrousel, Paryż, Paris
Arc de Triomphe de Carrousel

Warto też pospacerować po ogrodzie, który został udostępniony w XVIII wieku i do dziś cieszy się popularnością. 


Jardin du Carrousel, Paris, Paryż
Ogród Karuzeli

Jardin du Carrousel, Paris, Paryż
Ogród Karuzeli, widok na Łuk Triumfalny

Z ogrodu dochodzimy do placu de la Concorde – czyli po polsku placu Zgody, który ma 8 ha i położony jest na wschodnim krańcu Pól Elizejskich. W czasie rewolucji znajdowała się tutaj gilotyna i odbywały najbardziej znane egzekucje, jak na przykład ścięcie Ludwika XVI czy Marii Antoniny. Obecnie znajdziemy tam obelisk Ramzesa II z egipskiej świątyni w Luksorze.

plac Zgody, Paryż, Paris
Place de la Concorde

Naszym następnym punktem są Pola Elizejskie, czyli najsłynniejsza ulica Paryża, która popularność zyskała w XIX wieku. Znajdziecie tutaj mnóstwo butików, kawiarni itp. 

Zbaczamy nieco z drogi w stronę Sekwany, by zobaczyć dwa pałace Grand Palais i Petit Palais. Te klasycystyczne, monumentalne budynki oglądamy z zewnątrz i choć jeden jest w czasie renowacji, wciąż robi wrażenie.

Polami Elizejskimi docieramy do Łuku Triumfalnego, który został wzniesiony dla upamiętnienia ofiar Rewolucji Francuskiej i wojen napoleońskich. Ma 50 m wysokości, 45 długości i 22 szerokości. Winda niestety, nie działa. Chcąc, nie chcąc zmęczeni po całym dniu, wybieramy schody, by zobaczyć kolejny widok na miasto w tym na wieżę Eiffla. 


Arc de Triomphe, Paris, Paryż
Łuk Triumfalny


Paris, city view
Widok z Łuku Triumfalnego


Trasa i praktyczne informacje

11.00-13.00 – Centre Georges Pompidou

13.00-15.00 – spacer i obiad w okolicy Chatelet Les Halles, 75001 Paris, Francja

15.00-18.00 – Luwr

18.00-20.30 - spacer

Place de la Concorde

Grand Palais

Petit Palais

Łuk Triumfalny

Komentarz. To był długi i intensywny dzień. Jeśli chcecie go odtworzyć, ubierzcie wygodne buty, kupcie bilety online z wyprzedzeniem i dobrze zaplanujcie, co chcecie zobaczyć w Luwrze. Nie będziecie mieli bardzo dużo czasu na każdą jedną atrakcję, ale wrócicie do hotelu pełni wrażeń. You Might Also Like

0 comments