Co zwiedzić w Ottawie? 8. dzień podróży dookoła świata

grudnia 18, 2022

Choć jest stolicą Kanady, nie jest pierwszym miastem, które kojarzy się z tym krajem. Ottawa była krótkim przystankiem na naszej trasie, w którym poznaliśmy historię państwa i uświadomiliśmy sobie, jak mało o nim wiemy.

parliament, ottawa, canada
Parlament w Ottawie


Parlament w Ottawie

Zwiedzanie Ottawy zaczynamy rankiem, bo już o 15.00 musimy jechać dalej. Czasu jak zawsze za mało. Tym razem nie chodzimy po mieście tylko jedziemy do dwóch głównych atrakcji. Pierwszą jest parlament.


I tutaj mała dygresja. Uwielbiam zwiedzać parlamenty w różnych krajach, bo podczas takich wycieczek można poznać zarówno historię, jak i współczesną politykę. Wycieczki po nich z reguły są darmowe. W Szkocji podczas takiego zwiedzania miałam okazję posłuchać, jak Szkoci i Anglicy dogryzają sobie nawzajem; w Helsinkach dowiedziałam się, że w parlamencie jest sauna, w której dziennikarze spotykają polityków; a w Londynie przysłuchiwałam się bardzo żywiołowemu posiedzeniu House of Commons.

Tym razem jednak nie bierzemy udziału w wycieczce, ale oglądamy monumentalne budynki z zewnątrz. Oczarowani będę nie tylko fani architektury. Wzgórze parlamentarne ukończono w 1865 toku. Obecnie zobaczycie tutaj Senat, Izbę Gmin i Bibliotekę Parlamentarną, a także ponad 90-metrową Wieżę Pokoju.

parliament, ottawa, canada
Parlament w Ottawie


Kanadyjskie Muzeum Historyczne

Ze wzgórza parlamentarnego jedziemy do Kanadyjskiego Muzeum Historycznego. To typ muzeum, które lubię najbardziej – nowoczesne, multimedialne i przystępne. Na kilku piętrach znajdziemy historię Kanady – od czasów Aborygenów do współczesnych. 

Canadian Museum of History
Kanadyjskie Muzeum Historyczne, Ottawa

Co mnie zaskoczyło? Właściwie wszystko, bo o Kanadzie nie uczymy się na lekcjach historii. Co było najciekawsze? Poniżej kilka ciekawostek.

  • Pierwsi mieszkańcy Kanady nazywani są „First people”. Pierwsze plemiona przybyły tutaj najprawdopodobniej z Azji. Obecnie nazywamy ich Aborygenami i wśród nich dużą grupą są Inuici.
Canadian Museum of History, Ottawa, Canada
Kanadyjskie Muzeum Historyczne, Ottawa

  • Według ówczesnych wierzeń Ziemia powstała dzięki Sky Woman (kobiet-niebo). Przed stworzeniem świata, który dziś znamy, istnieje na niebie wyspa zamieszkała przez niebiańskich ludzi. Pewnego dnia ciężarna kobieta-niebo spada przez dziurę stworzoną przez drzewo. Wynurzając się z ciemności, widzi oceany. W końcu ptaki pomagają jej wylądować na plecach Wielkiego Żółwia, które stają się jej domem. Żywiąc się tytoniem i truskawkami z niebiańskiej wyspy, układa sobie nowe życie i staje się matką. Poniżej możecie zobaczyć wizualizację tej opowieści.
Canadian Museum of History, powstanie świata
Kanadyjskie Muzeum Historyczne, Ottawa

  • Ziemie Kanady były podbijane najpierw przez Francuzów, a następnie Brytyjczyków. Z tego względu na ulicach usłyszycie oba języki .
  • Dopiero w 1982 roku królowa Elżbieta II proklamuje konstytucję Kanady, która nadaje krajowi pełną suwerenność.
  • Kanada jest pierwszym krajem na świecie, który uchwalił narodowy akt wielokulturowy.

Canadian Museum of History
Kanadyjskie Muzeum Historyczne, Ottawa

Canadian Museum of History
Kanadyjskie Muzeum Historyczne, Ottawa

Po obejrzeniu wystaw wyjeżdżamy z Kanady i kierujemy się do Quebecu.


Trasa i informacje praktyczne

9.00-10.00- przejazd

10.00-10.30Parlament Kanady

Uwaga: nie jest łatwo tu znaleźć miejsce parkingowe!

10.30-11.00 – przejazd

11.00-14.00 - zwiedzanie Canadian Museum of History

14.00-15.00 – obiad w okolicy

15.00-21.00 – przejazd do Quebecu


Komentarz. W Kanadyjskim Muzeum Historycznym można spędzić cały dzień. To miejsce, w którym z filmików, ciekawych ekspozycji, obrazów itp. dowiadujemy się naprawdę dużo. My mieliśmy na nie niecałe 3 godziny i musieliśmy bardzo przyspieszyć.You Might Also Like

0 comments