6 sposobów jak sprawić, żeby zwiedzanie nie było nudne

grudnia 11, 2022

Czy na hasło „zwiedzanie” przypominają Ci się te wszystkie koszmarne wycieczki szkolne, na których poganiany przez nauczyciela biegałeś pomiędzy zabytkami, próbując utrzymać powieki w górze, słuchając kolejnej wyliczanki dat w setnym tego dnia kościele? Jeśli tak było, spróbuj odczarować to hasło i sprawdź, jak sprawić, żeby podróżowanie było przygodą życia, a nie męczącym wspomnieniem z dzieciństwa. 

Pekin, zakazane miasto, chiny
Zakazane miasto, Pekin, Chiny

Zastanów się, co lubisz

Zanim pojedziesz w dane miejsce pomyśl, co właściwie lubisz robić i dostosuj do siebie atrakcje. Serio – jeśli nie interesujesz się architekturą sakralną, nie musisz zwiedzać każdego kościoła. Kochasz gotować? Sprawdź najlepsze knajpy lub wyszukaj warsztaty kulinarne w mieście. Robisz zdjęcia? Poczytaj na blogach fotograficznych przed wyjazdem, gdzie są najlepsze miejscówki na fotki. Interesujesz się polityką? Odwiedź parlament w danym kraju. 

Canberra, parlament, australia
Parlament w Canberrze, Australia

Lubisz oglądać seriale lub czytać książki? Może jakiś z nich dzieje się w miejscu, do którego jedziesz? Ostatnio np. zwiedziałam Ystad śladami Kurta Wallandera – detektywa ze szwedzkich powieści i powiem Wam, że jedzenie jego ulubionego ciastka w kawiarni, do której chodził miało swój urok. Podobnie zresztą, jak oglądanie studia filmowego. Możliwości jest naprawdę mnóstwo – jeśli dopasujesz zwiedzanie pod siebie, a nie pod przewodnik na pewno nie będziesz się nudzić. 


Ystad Studios Visitor Centre
Studio filmowe w Ystad

Wybieraj multimedialne muzea i atrakcje

Muzea nie muszą być nudne. Coraz więcej z nich jest naprawdę ciekawych i zdecydowanie różni się od tych, które widziałeś 30 lat temu w 4 klasie podstawówki. Może trudno w to uwierzyć, ale postęp pojawił się nie tylko w komputerach i medycynie, ale także w atrakcjach turystycznych. Kluczowym słowem w selekcji muzeów jest dla mnie przymiotnik: „multimedialny”. Zanim zdecyduję się na odwiedzenie któregoś, czytam o nim recenzję na Google lub TripAdvisor i sprawdzam, jak ono wygląda. Filmy; tablety; ekspozycje, których można dotknąć; gry; stroje do przymiarki; skarby do szukania; rozszerzona rzeczywistość – to wszystko można znaleźć nie tylko w światowych muzeach, ale także w wielu tych w Polsce. O najlepszych multimedialnych muzeach opowiem Wam w innym wpisie, ale już teraz polecam np. Centrum Szyfrów Enigma Poznaniu, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk, ekspozycja
Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk

Innym typem są atrakcje, w których możemy coś sami zrobić. Nudzić na pewno nie będziecie się w Rogalowym Muzeum Poznania, Muzeum Piernika w Toruniu czy Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy. Warto więc rozglądać się za miejscami, w których przewidziane są jakieś dodatkowe warsztaty lub inne zajęcia poza standardowym zwiedzaniem ekspozycji. Pamiętajcie też, że zwiedzać można nie tylko muzea – często otwarte dla turystów są też inne budynki. Przykładem może być opera w Sydney czy parlament w Londynie.

Muzeum Mydła i Historii Brudu, Bydgoszcz
Muzeum Mydła i Historii Brudu, Bydgoszcz

Sydney Opera
Wnętrze opery w Sydney

Dobry przewodnik 

Przewodnik często kojarzy nam się z nawiedzonym człowiekiem, który monotonnym głosem recytuje kolejne daty lub z książką, po którą sięgamy, gdy nie możemy zasnąć. Na szczęście obecnie w księgarniach dostępnych jest naprawdę wiele ciekawych pozycji. Osobiście uwielbiam kupować przewodniki książkowe. Przydają mi się nie tylko do planowania wyjazdu, ale także w trakcie chodzenia po mieście czytam na głos odpowiedni fragment, patrząc na daną atrakcję. Dzięki temu wiem, co oglądam.

przewodniki, dziewczyna z hula-hop


Jeśli chodzi o zwiedzanie z przewodnikiem człowiekiem – tutaj naprawdę zależy, jak się trafi, choć zauważyłam, że w obiektach często pracują prawdziwi pasjonaci. Przykładem może być np. przewodnik po Muzeum Pyry w Poznaniu – nie spotkałam drugiej osoby, która z takim zacięciem opowiadałaby o ziemniakach! Zajawkowiczów można również poznać podczas darmowych pieszych wycieczek („free walking tours”) organizowanych w dużych miastach. Zazwyczaj opłata, jaką ponosimy, jest symboliczna i zależy od tego, jak wysoki chcemy dać napiwek.

Inverness, free walking tours, szkocja
Piesza wycieczka w Inverness w Szkocji

Trzecim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są audioprzewodniki po muzeach. Obecnie wiele z nich robionych jest bardzo ciekawie. Na przykład po podziemiach Drezna oprowadza duch Augusta II Mocnego, a zwiedzanie kolejnych cel więzienia w Alcatraz jest naprawdę wciągające z nagraniem, które dostajemy. 

festung xperience dresden
Festung Xperience, podziemne zwiedzanie w Dreźnie, po którym oprowadza duch króla Augusta

Alcatraz
Alcatraz, USA

Atrakcje na świeżym powietrzu i pod ziemią

Planując zwiedzanie poza muzeami czy zamkami, warto poszukać atrakcji na świeżym powietrzu. Osobiście uwielbiam skanseny, w których możemy spacerować pomiędzy starymi budynkami i jednocześnie do nich wchodzić. 


Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli, skansen
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli

W miastach atrakcyjne są wszelkie ogrody i parki. Polecam Wam gorąco ogrody Hortulus położone niedaleko Koszalina. Moim zdaniem to najciekawsze tego typu miejsce w Polsce. Interesujące i skierowane nie tylko dla emerytów są parki zdrojowe z tężniami. Mnie zachwycił niepozorny Inowrocław z ogromnym parkiem z przeróżnymi zakątkami. Ogrody Hortulus
Ogrody Hortulus

Jeśli lubicie spacery, warto też poszukać pieszych szlaków w okolicy. Może się okazać, że tuż obok miasta, w którym jesteście są wyjątkowe krajobrazy. Takim zaskoczeniem było dla mnie odkrycie Szwajcarii Saksońskiej położonej obok Drezna.

Bastei, Szwajcaria Saksońska, Drezno
Bastei, Szwajcaria Saksońska

Innym typem są też miejsca, których nie widać. Podziemia, schrony, kopalnie, jaskinie – na ogół zwiedzanie w nich jest bardzo emocjonujące – chodzimy w półmroku lub po ciemku. Polecam Wam np. kopalnię złota w Złotoryi czy jaskinie na Krecie.

jaskinia Zeusa, Kreta
jaskinia Zeusa, Kreta

Wybierz nietypowy środek transportu

Miasta możecie zwiedzać, przemieszczając się na różne sposoby. Ja bardzo lubię piesze wędrówki, ale ciekawą opcją mogą być turystyczne autobusy (hop-on-hop-off), tramwaje, kolejki, gondole, a także statki czy taksówki wodne. Sprawdźcie, jakie środki transportu są dostępne w danym miejscu – czasem można trafić na nietypowe formy.Banff, Kanada, gondola
Gondola w Banff, Kanada

Pójdź na koncert lub do teatru

Przy okazji planowania zwiedzania warto zobaczyć, co w danym miejscu się dzieje. Może odbywać się tam koncert, jarmark lub ciekawa przyjezdna wystawa. 


Osobiście lubię np. podczas wizyty w Warszawie pójść do teatru, żeby zobaczyć na żywo znanych polskich aktorów. Ciekawym doświadczeniem może być także wizyta w teatrze w innym kraju. Polecam równie ciężką, co egzotyczną chińską operę w Pekinie. Przeżycie niezapomniane!

chińska opera
Chińska opera w Pekinie

Komentarz. To, jakie będzie zwiedzanie danego miejsca, zależy tylko od Ciebie. Poczytaj recenzje i znajdź to, co lubisz, a na pewno nie będziesz się nudzić.


You Might Also Like

0 comments