Wodospad Niagara – dzień 6. podróży dookoła świata

grudnia 03, 2022

Niagarę zobaczyłam pierwszy raz w życiu kilkanaście lat temu podczas wizyty w USA w czasie studenckiego programu work & travel. Zapamiętałam, że położony na styku dwóch państw wodospad lepiej oglądać z Kanady. Nie miałam wtedy jednak szansy, żeby się o tym przekonać. Okazja nadarza się później –  podczas mojej podróży dookoła świata. Sprawdźcie więc sami, z której strony Niagara wygląda lepiej – kanadyjskiej czy amerykańskiej.

wodospad Niagara
Niagara

Wodospad Niagara – kilka ciekawostek

Z Toronto nad Niagarę docieramy koło południa. Parkujemy samochód przy Skylon Tower i idziemy na krótki spacer nad wodospad. Już po chwili widzimy wszystkie trzy części Niagary – American Falls oraz Bridal Veils – położone po stronie USA oraz Horseshoe Fall – położony po stronie kanadyjskiej. Widoki od strony kanadyjskiej robią ogromne wrażenie. Widzę wszystko dokładnie, bo stoję naprzeciwko wodospadu. 

wodospad Niagara, dziewczyna z hula-hop
Niagara

Niagara ma ponad 50 metrów wysokości i nie jest najwyższym wodospadem na świecie. Słynie ze swojej objętości – w ciągu każdej sekundy spada tutaj 2830m3 wody. Wypiętrzenie terenu – Niagara Escarpment, przez które przelewa się ta woda, jest światowym rezerwatem biosfery UNESCO.


Journey Behind the Falls – Niagara w Kanadzie

Jeśli chcecie podejść bliżej, a nawet się pomoczyć, możecie wybrać jedną z wielu różnorodnych atrakcji dostępnych na miejscu. Pierwsza, z której korzystamy to Journey Behind the Falls, czyli spacer pod wodospadem. Razem z biletami otrzymujemy żółte peleryny. Następnie tunelami docieramy do paru punktów, z których można zobaczyć wodospad.

Journey Behind the Falls, Niagara, tunel pod Niagarą
Journey Behind the Falls, Niagara

Na ścianach czytamy o śmiałkach, którzy próbowali skakać nad Niagarą. Pierwsza była 63-letnia nauczycielka Annie Taylor, która w 1901 roku z powodzeniem wykonała skok w beczce. Jej sukces zachęcił całą lawinę innych szaleńców, którzy próbowali się zmierzyć z żywiołem.

Journey Behind the Falls, Niagara, dziewczyna z hula-hop
Journey Behind the Falls, Niagara

Journey Behind the Falls, Niagara, tunele
Journey Behind the Falls, Niagara

W czasie wycieczki wychodzimy na taras widokowy, z którego świetnie widać i czuć najpotężniejszą część Niagary – Końską Podkowę.

Journey Behind the Falls, Niagara
Journey Behind the Falls, Niagara

Journey Behind the Falls, Niagara
Journey Behind the Falls, Niagara

Journey Behind the Falls, Niagara
Journey Behind the Falls, Niagara

Hornblower Niagara Cruises – rejs statkiem pod wodospad

Następnie, idąc w stronę przystani, robimy jeszcze kilka fotek w punkcie widokowym przy centrum Table Rock. 

Niagara, Table Rock
Niagara

Drugą atrakcją, na którą się decydujemy jest rejs statkiem pod wodospad. Nakładamy fuksjowe peleryny i w drogę!

Hornblower Niagara Cruises
Rejs statkiem, Niagara

Podróż robi ogromne wrażenie.  Podpływamy praktycznie pod sam wodospad. Peleryny działają częściowo – i tak jesteśmy mokrzy, co dodaje kolorytu wyprawie. Statki wyruszają też ze strony amerykańskiej i pokonują praktycznie tę samą trasę.


Cave of the Winds – Niagara po amerykańskiej stronie

Na koniec chcę odświeżyć moje studenckie wspomnienie i postanawiam zobaczyć Niagarę od strony amerykańskiej. Jak się tam dostać? Bardzo łatwo. Granicę przejdziemy na piechotę mostem. Chwilę to trwa, bo czeka nas jednak odprawa paszportowa, ale w czerwcu nie ma tu wielu ludzi. Strona amerykańska jest świetnie oznaczona – widać trasy spacerowe, zadbane ławeczki, tablice informacyjne. Tutaj również atrakcji jest sporo, my wybieramy Cave of the Winds, czyli Jaskinię Wiatrów.

Niagara
Widok na most łączący USA i Kanadę

Tym razem poza pelerynami dostajemy sandały, co daje nam do myślenia – będzie naprawdę mokro! Na początek oglądamy krótką wystawę, z której dowiadujemy się, że dawniej widok na wodospad był zasłonięty i można go było oglądać jedynie przez małe dziurki. Dopiero z czasem to miejsce stało się ogólnodostępną atrakcją turystyczną.

Cave of the Winds
Film przed wejściem do Cave of the Winds

Po obejrzeniu wystawy i filmu po schodach ruszamy pod wodospad – a w zasadzie prosto w niego! Sandały się przydają – stopy i nieosłonięte pelerynami części ubrań mamy totalnie mokre. Jest niesamowicie, bo możemy podejść naprawdę blisko.

Jaskinia Wiatrów, Niagara
Jaskinia Wiatrów, Niagara

Jaskinia Wiatrów, Niagara
Jaskinia Wiatrów, Niagara

Jaskinia Wiatrów, Niagara
Jaskinia Wiatrów, Niagara

W drodze powrotnej przystajemy jeszcze w kilku punktach widokowych i wracamy na kanadyjską stronę.

Niagara
Niagara


Trasa i informacje praktyczne

10.00-12.00 – przejazd z okolic Toronto

Parking: https://goo.gl/maps/xb14mxLA3CWk5P2n6 

12.30-14.00 - Journey Behind The Falls

14.00-15.00 – obiad

15.00-15.15 – przejście

15.15-16.00 - Niagara City Cruises

16.00-17.00 – przejście na amerykańską stronę 

17.00-18.00 - Jaskinia Wiatrów

18.00-20.00 – spacer

20.00-22.00 – powrót 


Komentarz. Widok na wodospad ze strony kanadyjskiej jest bezsprzecznie lepszy – stoicie naprzeciwko, więc po prostu widzicie wszystko. Do USA warto przejść, żeby zobaczyć Cave of the Winds i przekonać się, że moknięcie może sprawić tyle frajdy. Rejs statkiem dostarcza podobnych wrażeń i na pewno nie można go odpuścić, niezależnie od kraju, w którym będziecie. Niagara to obowiązkowy punkt programu i bardzo przyjemnie zwiedza się ją w czerwcu – nie ma tłumu turystów, a jest na tyle ciepło, że szybko można wyschnąć. Nie pomińcie tego miejsca, jeśli będziecie w okolicy.


You Might Also Like

0 comments