Quebec – 9. dzień podróży dookoła świata

stycznia 09, 2023

Ameryka kojarzy się ze wszystkim co duże. Wielkie samochody, podwójne zestawy w McDonald’s, 6-jezdniowe autostrady, obłędnie wysokie drapacze chmur. Stare miasto w Quebecu w niczym tego nie przypomina. Mamy wąskie, brukowane uliczki, mnóstwo pieszych, francuskie menu z naleśnikami i niską zabudowę. Nic dziwnego, że czuję się tutaj jak w Europie.

Citadelle of Quebec
Quebec, cytadela

La Citadelle – cytadela w Quebecu


Na zwiedzanie Quebecu podobnie jak Ottawy mamy tylko pół dnia, dlatego zaczynamy z rana. Na początek La Citadelle, czyli cytadela zbudowana przez Brytyjczyków w XIX wieku w celu obrony przed ewentualną napaścią Amerykanów, do której ostatecznie nigdy nie doszło.

czołg, citadelle of quebec
Quebec, cytadela

To miejsce było faktycznie takim małym miastem otoczonym murami obronnymi, a mieszkańcy byli samowystarczalni. Cała struktura została zaprojektowana na planie gwiazdy, co również miało służyć łatwiejszemu odparciu ataku z różnych stron.

Citadelle of Quebec
Quebec, cytadela

Obecnie cytadela jest wciąż zamieszkała przed ok. 200 członków Royal 22e Regiment – jedyny francuskojęzyczny batalion w Kanadyjskich Siłach Zbrojnych.

Citadelle of Quebec
Quebec, cytadela

Odwiedzając to miejsce, mamy do wyboru dwie opcje – płatną wycieczkę na zewnątrz, w czasie której poznajmy historię cytadeli oraz bezpłatną po mieszkaniu gubernatora, kiedy dowiadujemy się, na czym polega ustrój polityczny Kanady. My bierzemy udział w obu – druga interesuje mnie tym bardziej, że nie udało nam się dzień wcześniej zwiedzić parlamentu Kanady. Obie wycieczki są świetne, a przewodnicy z wielką pasją i humorem opowiadają przeróżne historie.


Królowa w Kanadzie, a rola gubernatora i premiera

Dowiadujemy się, że na czele Kanady stoi królowa – ta sama, co w Wielkiej Brytanii (w czasie naszego wyjazdu królowa Elżbieta jeszcze żyła). Rząd brytyjski nie ma jednak żadnego wpływu na politykę Kanady. Mamy tutaj osobny parlament. Poza królową ważne są więc dwie osoby – gubernator i premier. 

mieszkanie gubernatora kanady, quebec
Mieszkanie gubernatora Kanady, Quebec

Gubernator jest fizycznym przedstawicielem królowej i to on wybiera premiera. Jest również zwierzchnikiem sił zbrojnych, przyznaje odznaczenia państwowe itp. Obecna gubernator to Mary Simon, która z pochodzenia jest inuitką, czym jednocześnie nieco przerwała niepisaną tradycję, według której raz na pięć lat wybierany jest gubernator francuski, a raz angielski. Jej mieszkanie w cytadeli przypina angielskie wnętrza – taka była zresztą geneza tego miejsca. Jeden z gubernatorów był zakochany w Quebecu, który przypominał mu Europę i dlatego to właśnie tutaj zażyczył sobie mieć swoje mieszkanie. Wnętrza budynku są pełne obrazów i dzieł sztuki.

mieszkanie gubernatora kanady, quebec
Mieszkanie gubernatora Kanady, Quebec

Jakie języki obowiązują w Kanadzie?

Citadelle of Quebec, wystawa
Quebec, cytadela

Podczas wycieczki dowiadujemy się, że francusko-brytyjska historia kraju miała również wpływ na język. Obecnie francuski i angielski są oficjalnymi językami Kanady. W większości miejsc znajdziemy napisy w dwóch językach – na znakach drogowych, na krzesłach w samolocie, w instrukcjach obsługi. Są jednak stany, w których przeważa tylko francuski jak np. Quebec. Co więcej faktycznie dwujęzyczny jest tylko jeden stan w kraju. W pozostałych stanach i prowincjach wewnętrzne przepisy regulują np. naukę angielskiego czy francuskiego w szkołach. Co to oznacza w praktyce? Nie wszędzie dogadamy się tylko po angielsku, bo niektórzy Kanadyjczycy nie będą go znali.

Citadelle of Quebec
Quebec, cytadela

Stare miasto Quebec

Quebec, stare miasto
Quebec

Po wyjściu z cytadeli rozpoczynamy spacer po starym mieście wpisanym na listę UNESCO. Już kilkukrotnie radziłam Wam odwiedzać miejsca i obiekty z tej listy, bo w sumie poza La Laguną na Teneryfie, żadne nigdy mnie nie zawiodło. Tak jest i tym razem. Mijając bramę Porte St-Luis, wchodzimy na pełną uroku uliczkę Rue St-Luis. Tutaj czas na obiad, w czasie którego poznajemy parę mieszkańców, którzy są zakochani w Polsce, którą mieli okazję odwiedzić. Poza Krakowem, Gdańskiem, Warszawą i Wrocławiem bardzo smakowało im polskie piwo i pierogi.
Quebec, stare miasto
Quebec

Następnie idziemy dalej wąskimi uliczkami i oglądamy Edifice Price – jeden z najstarszych drapaczy chmur w kraju, zbudowany za milion dolarów w 1929 roku. 

Edifice Price, Quebec
Edifice Price, Quebec

W okolicy widzimy również katedrę Notre-Dame oraz fresk mieszkańców Quebecu, na którym znajdują się ważne postacie z historii Kanady.fresk mieszkańców Quebecu
Fresk mieszkańców Quebecu

fresk mieszkańców Quebecu
Fresk mieszkańców Quebecu

Na koniec idziemy jeszcze na spacer najstarszą uliczką miasta, poleconą przez parę w restauracji. Rue du Petit-Champalain podkreśla europejski charakter miasta. Następnie wsiadamy do kolejki, która wiezie nas do góry i wracamy na piechotę pod cytadelę, gdzie zaparkowaliśmy samochód. Czas jechać do Montrealu, o którym przeczytacie w następnym wpisie.

Quebec
Quebec

Quebec
Quebec

Quebec
Quebec

Quebec
Quebec

Quebec
Quebec

Trasa i praktyczne informacje

9.00-9.45 – przejazd

10.00-11.30 – zwiedzanie La Citadelle de Québec

Wskazówka: auto możecie zaparkować przy cytadeli na cały dzień.

12.00-14.30 – spacer po starym mieście 

14.30-19.00 – przejazd do Montrealu

Komentarz. Quebec to najładniejsze miasto, które odwiedziliśmy w Kanadzie. Gdybym miała jeszcze raz planować podróż spędziłabym tutaj więcej czasu – np. kosztem Toronto. Wszechobecny francuski język, brukowane uliczki, dbałość o szczegóły sprawi, że poczujecie się tutaj jak we Francji – z tą różnicą, że tutaj ludzie są mili, bo niezależnie od języka zachowują swoje przyjazne, kanadyjskie usposobienie.


You Might Also Like

1 comments

  1. W Kanadzie nie ma stanów, to u sąsiada:-) . Tu federacja składa się z 10 prowincji i 3 terytoriów. Każda z prowincji ma swój rząd, prawo i dodatkowo swojego gubernatora. Szkoda, że nie zwiedziliście budynku parlamentu w mieście Quebec. A jeszcze z ciekawostek, to w Edifice Price jest oficjalnie rezydencja premiera Quebec.

    OdpowiedzUsuń