Gdzie pojechać na długi weekend? Spędź kilka dni w Toruniu i Bydgoszczy - część III

listopada 13, 2021

Co zwiedzić w Bydgoszczy? Exploseum, wyspa Młyńska i Muzeum Mydła i Historii Brudu

Kiedy chcę polecić komuś ciekawe miasta w Polsce, z pewnością Bydgoszcz nie jest pierwszym miejscem, które przychodzi mi do głowy. Myślę o niej jednak, gdy planuję podróż do Torunia. W drodze powrotnej do Szczecina to właśnie w Bydgoszczy wyszukuję atrakcje warte odwiedzenia. 

Bydgoszcz, Stary Rynek, starówka, wyspa młyńska, hula-hoop


Wyspa Młyńska i Stary Rynek w Bydgoszczy

Ważnym punktem miasta jest wyspa Młyńska, czyli rzeczna wyspa o powierzchni 6,5 ha. W pobliżu znajdziecie przeróżne restauracje, mostki i kładki oraz Stary Rynek. Miejsce to porównywane jest do Wenecji. Choć myślę, że to jednak zbyt daleko idąca interpretacja, warto tu przyjść na spacer i obiad, a przy okazji zjeść lody na rynku. 

Bydgoszcz, Stary Rynek, starówka, wyspa młyńska


Na rynku, który możne nie zachwyca jak starówka w Toruniu, jest przyjemnie. W sam raz na hula-hoop.Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum Mydła i Historii Brudu, Bydgoszcz, stare miasto

Muzeum Mydła i Historii Brudu to miejsce dla fanów nietypowego zwiedzania, połączonego z warsztatami. Miejsce jest maleńkie, ekspozycja niewielka, ale przeżycia... wyjątkowe. Zwiedzanie rozpoczynamy od przygotowania własnego mydła. W czasie konstruowania swojej kostki poznajemy niezbędne składniki i sposób jego wytwarzania. 

Muzeum Mydła i Historii Brudu, Bydgoszcz, mydło, waga

Następnie przewodnik oprowadza nas po małej wystawie. Tu jednak nie o wystawę chodzi. Wrażenie robią obrazowe opowieści o historii brudu. W muzeum zobaczycie m.in. tron, który pełnił dwojaką funkcję - fotela oraz... toalety. W końcu posiedzenia, w których uczestniczył król były długie... Poznacie historię łaźni i pralek. Dowiecie się, co się działo pod peruką, gdy mycie włosów nie było powszechne. Wszystko to przedstawione w skondensowanej formie z poczuciem humoru. Bardziej wrażliwym proponuję jednak nie jeść przed wejściem.

Muzeum Mydła i Historii Brudu, Bydgoszcz, tron, toaleta, wanna


Na koniec otrzymamy mydełko własnej produkcji, które jest naprawdę bardzo dobre. W dodatkowe można zaopatrzyć się w sklepiku z sympatycznymi pamiątkami.

Muzeum Mydła i Historii Brudu, Bydgoszcz, kostka mydła

Exploseum - trochę historii w niezwykłym miejscu 

Exploseum, czyli Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, Bydgoszcz

Położone z dala od centrum Exploseum, czyli Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg jest dawną tajną pohitlerowską fabryką zbrojeniową. To miejsce bardzo ciekawe, choć mało znane w Polsce. Budynki są specyficzne i nie przypominają typowego muzeum. Miłośnicy podziemi, schronów na pewno się tutaj doskonale odnajdą. Budowa tego kompleksu to czasy II wojny, choć sama historia prochu i materiałów wybuchowych, którą poznajemy jest dużo dłuższa. 


Exploseum, czyli Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, Bydgoszcz

Exploseum, czyli Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, Bydgoszcz

Exploseum, czyli Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, Bydgoszcz, Alfred Nobel

Jak wiele takich miejsc w Polsce jest zrobione naprawdę dobrze. Dla mnie dodatkowym plusem jest surowość wnętrz, ale nie taka hipsterska, jak modna obecnie licówka na ścianie w loftowych mieszkaniach, tylko naprawdę autentyczna. Chodzimy dużym po terenie, po rozpadających się budynkach, w których ustawiono wystawy z bardzo ciekawymi i wciąż wstrząsającymi informacjami na temat różnorodnych wojen. Tu trzeba przyjechać. 

Exploseum, czyli Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, Bydgoszcz

Exploseum, czyli Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg, Bydgoszcz

Plan podróży i praktyczne informacje

Co warto zobaczyć w Bydgoszczy?

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Czas zwiedzania: 1 h

Forma: Zwiedzanie z przewodnikiem 

Czy można tu hulać? Nie

Exploseum

Czas zwiedzania: 2h

Forma: Zwiedzanie z przewodnikiem lub bez

Czy można tu hulać? Nie sprawdzałam, bo miejsce nie nastrajało do tego.

Wyspa Młyńska i starówka

Czas zwiedzania: jest niewielka, więc wystarczy 30 minut, ale warto połączyć to z obiadem i spędzić tu ok. półtorej godziny

Czy można tu hulać? Tak

Gdzie warto zjeść?

Karczma Młyńska

Gdzie zaparkować?

O miejsce jest bardzo trudno, także jedźcie od razu na konkretny parking. My stawaliśmy tutaj:

Parking Wielopoziomowy Bydgoszcz - Pod Blankami

Komentarz: Wypad do Bydgoszczy i Torunia ze Szczecina to świetny pomysł na weekend. O toruńskich atrakcjach przeczytacie w poprzednich postach Toruń I, Toruń II. Nie zdążycie wszystkiego zwiedzić w dwa dni, ale do tych dwóch miast warto wracać. 


You Might Also Like

0 comments