Puszcza Bukowa - dłuższy spacer nad Szmaragdowe - gotowa trasa

listopada 11, 2021

Mieszkając w Szczecinie i chodząc do szkoły na os. Bukowym, spędzanie lekcji W-F-u w Puszczy Bukowej było dla mnie standardem. Dopiero kończąc podstawówkę, zorientowałam się, że nie każdy tak robi. Puszczę odkryłam na nowo wiele lat później, bo na początku covidu. Dziś zabieram Was w jedną z moich ulubionych tras z Bukowego nad jezioro Szmaragdowe. Choć z tego osiedla możecie dojść inną drogą w ok. 30-40 minut, polecam Wam dłuższy spacer.


Puszcza Bukowa, jezioro Szmaragdowe, hula-hoop

Szukaj szlaków w Puszczy Bukowej

Do lasu wchodzimy od ulicy Akwarelowej. (To wejście, które znają przed wszystkim mieszkańcy, także utrzymajcie je w tajemnicy.) Za moment skręcamy w prawo i przechodzimy pod wiaduktem, a następnie kierujemy się czerwonym szlakiem. 

Wejście do Puszczy Bukowej, ul. Akwarelowa, osiedle Bukowe

wiadukt, puszcza bukowa, osiedle bukowe, akwarelowa

Szlaki w Puszczy Bukowej są najczęściej bardzo dobrze oznaczone, ale jeśli nie chodzicie po niej od dzieciństwa, skoncentrujcie się na ich wypatrywaniu. Jeśli lubicie wędrówki polecam Wam zaopatrzyć się w mapkę lub aplikację "Puszcza Bukowa". 

Puszcza Bukowa, szlak czerwony, osiedle bukowe

Szwedzki Młyn i Szwedzki Kamień

Czerwonym szlakiem dochodzimy do brukowanej drogi (Chojnowska) i skręcamy w lewo, gdzie przez chwilę idziemy jednocześnie czerwonym i zielonym szlakiem. Po lewej stronie mijamy Szwedzki Młyn, czyli pozostałości średniowiecznego młyna zbożowego nad strumieniem Chojnówka.

Puszcza Bukowa, droga Chojnowska, dolina Chojnówki, Szwedzki Bruk

Puszcza Bukowa, droga Chojnowska, dolina Chojnówki, Szwedzki Bruk

Idąc dalej już tylko zielonym szlakiem, po lewej stronie na wzniesieniu widzimy Szwedzki Kamień o imponujących rozmiarach - obwodzie 970 cm i wysokości ok. 180 cm, którego nazwa nawiązuje do wcześniejszego młyna. 

Puszcza Bukowa, zielony szlak

Puszcza Bukowa, Szwedzki Kamień, droga Chojnowska, szwedzki bruk

Oczko Marzanny i Psie Pole

Dochodzimy do Oczka Marzanny, które jest źródłem Chojnówki. Ten mały stawek obecnie jest wysuszony. W tym miejscu skręcamy ostro w prawo i praktycznie zawracając, wchodzimy na niebieski szlak, którym dochodzimy do polanki Psie Pole. To tutaj kiedyś spotykali się myśliwi ze sforami psów przed polowaniem. 

Puszcza Bukowa, polana Psie Pole, Dąb Myśliwych

Idąc dalej niebieskim szlakiem, przechodzimy pod wiaduktem, a następnie wspinamy się pod górkę.

Puszcza Bukowa, wiadukt, szmaragdowe

Puszcza Bukowa, szlak niebieski, szmaragdowe

Jezioro Szmaragdowe i Polana Słoneczna

Po chwili zbliżamy się do jeziora Szmaragdowego, widzimy je z góry po lewej stronie. Zanim się tam zatrzymamy, idziemy jednak w prawo za budynek usytuowany na przeciwko jeziora i dochodzimy do polany Słonecznej (szlak zielony). To jedno z dwóch świetnych miejsc na ognisko. Drugie - polana Widokowa znajduje się za jeziorem, tam jednak trudniej jest znaleźć drewno, więc głodni i zmęczeni wybieramy polanę Słoneczną. 

Puszcza Bukowa, jezioro Szmaragdowe, szlak żółty, szlak niebieski

Puszcza Bukowa, jezioro Szmaragdowe

Puszcza Bukowa, polana Słoneczna, jezioro Szmaragdowe

Puszcza Bukowa, polana Słoneczna, miejsce na ognisko


W drodze powrotnej podchodzimy pod jezioro Szmaragdowe - moje ulubione miejsce w Szczecinie. Tak jak obecnie dzieci jeżdżą w weekend z rodzicami do Multikina, tak ja przyjeżdżałam w dzieciństwie właśnie tutaj. To sztuczne jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy i margla, czemu zawdzięcza swój kolor. Uwielbiam hulać w tym miejscu w ciepłe dni.Puszcza Bukowa, jezioro Szmaragdowe

Wracamy zdecydowanie krótszą trasą najpierw zielonym szlakiem, pod wiaduktem, a następnie na rozstaju dróg wchodzimy na niebieski szlak, którym docieramy do szpitala w Zdrojach. 

Puszcza Bukowa, szlak zielony, wiadukt

Puszcza Bukowa, szlak niebieski, szpital w Zdrojach


Trasa  i praktyczne informacje

Trasa: ul. Akwarelowa-szlak czerwony-droga Chojnowska-Szwedzki Młyn-szlak zielony-Szwedzki Kamień-Oczko Marzanny-Psie Pole-szlak niebieski-wzgórze Armatnie-jezioro Szmaragdowe-polana Słoneczna-szlak zielony-szlak niebieski-szpital w Zdrojach

Puszcza Bukowa, trasa z Bukowego nad Szmaragdowe


Czas: Dobrze zarezerwować sobie minimum 4 godziny, jeśli chcemy rozpalić ognisko. Samo dojście do Szmaragdowego wskazaną drogą zajmuje ok. 2 godzin. 

Czy można tam hulać? Tak!

Komentarz: Trasa jest bardzo ładna i obiektywnie tylko jeden krótki kawałek pod górę może być lekko męczący. Warto zabrać ze sobą aparat i przejść ją w słoneczny dzień. Choć nam nie dopisała pogoda, bawiliśmy się bardzo dobrze. You Might Also Like

2 comments

  1. Jeśli lubisz czas spędzać nad jeziorem, to może też korzystasz z jakiś wodnych aktywności typu pływanie kajakami lub żaglówkami? Nie ukrywam, że mnie taka propozycja jak najbardziej interesuje, dlatego chętnie zwracam teraz uwagę na potrzebne akcesoria. W taką podróż na pewno muszę wziąć pod uwagę worek żeglarski wodoszczelny . Okazuje się, że takie drobne akcesoria często chronią nasze rzeczy.

    OdpowiedzUsuń