Gdzie pojechać na długi weekend? Spędź kilka dni w Toruniu i Bydgoszczy - część II

listopada 08, 2021

Co zwiedzić w Toruniu? Stare miasto, Muzeum Piernika, Teatr Baj

Lubię takie weekendowe city breaki, czyli krótkie wypady do różnych miast w Polsce. Dlaczego miasta? Niezależnie od słońca, deszczu, wiatru i ciśnienia zawsze znajdziecie coś ciekawego dla siebie i nie musicie się martwić o rozkładanie parawanu na plaży lub śnieg w górach. Możecie do nich wracać, bo zazwyczaj da się znaleźć atrakcję, której jeszcze nie widzieliście. Dziś druga część Torunia - pachnąca piernikami i klimatem starówki.

Toruń, Torun, stare miasto

Klimatyczna toruńska starówka 

Średniowieczny zespół staromiejski Torunia jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powiem Wam, że ta lista jeszcze nigdy mnie nie zawiodła i jeśli jadę do jakiegoś kraju lub regionu, w którym znajduje się obiekt z tego spisu, zazwyczaj go odwiedzam. Toruńska starówka ma wiele uroku. Warto przejść się uliczkami, zrobić zdjęcia w kluczowych miejscach - wieża ratuszowa, krzywa wieża, pomnik osiołka, psa i Kopernika są moimi stałymi miejscówkami na fotkę. Obiad zjecie w jednej z restauracji, w innej siądziecie na kawę. Toruń, stare miasto, pomnik osiołka, hula-hoop


Tuż obok jest rynek Nowomiejski, po którym również warto się przespacerować. 


Pyszne pierniki 

Toruńskie pierniki są obowiązkową pamiątką, którą przywozimy rodzinie i które pachną nam niemożliwie w bagażniku w drodze powrotnej. Pierniki możecie kupić w różnych miejscach, ale my zawsze zaopatrujemy się w jednej z piernikarni blisko pomnika Kopernika na ulicy Żeglarskiej. Kupujemy je na wagę - smaków do wyboru jest mnóstwo. Moje ulubione są tradycyjne z marmoladą, ale możecie również przetestować np. chałwowe. Na starówce znajdziecie również pomnik Piernikarki Toruńskiej, a także dwa ciekawe muzea - Muzeum Toruńskiego Piernika i Żywe Muzeum Piernika. Oba są świetne, oferują warsztaty i bardziej interaktywne zwiedzanie. Na pewno warto tu przyjść z dzieckiem lub bez jeśli nie przeszkadza Wam, że będziecie jedyną pełnoletnią parą bez maluchów. W sezonie bez wcześniejszej rezerwacji możecie nie załapać się na bilety.

Żywe Muzeum Piernika, Toruń, Torun, przyprawy, imbir, cynamon

Żywe Muzeum Piernika, Toruń, Torun, pierniki, wypieki

Żywe Muzeum Piernika, Toruń, Torun, pierniki, domek z piernika


Najstarszy teatr lalek

Na koniec polecam Wam Teatr Baj - najstarszy teatr lalek w Polsce. Nawet jeśli nie macie dzieci, warto zobaczyć ten budynek z zewnątrz. My wieczorem bierzemy udział w spektaklu na dworze dotyczącym Szekspira - rzeźby się poruszają i opowiadają ciekawe historie. Za niewysoką cenę można poczuć trochę kultury.

Teatr Baj, Toruń, Torun, teatr szekspirowski


Więcej toruńskich atrakcji znajdzie w poprzednim poście. Natomiast wracając z Torunia do Szczecina warto odwiedzić Bydgoszcz, ale o tym, co warto tam zobaczyć przeczytacie w kolejnym wpisie.

Plan podróży i praktyczne informacje

Gdzie nocować w Toruniu?

Ibis Budget Toruń

Co zobaczyć?

pokaz fontanny Cosmopolis

Stare miasto 

Rynek Nowomiejski

Muzeum Toruńskiego Piernika 

Żywe Muzeum Piernika

pomnik Piernikarki Toruńskiej

Planetarium

Skansen

Teatr Baj

Gdzie kupić pierniki?

Piernikarnie na Żeglarskiej


You Might Also Like

0 comments