Dookoła Jeziora Szmaragdowego – trasa w Puszczy Bukowej w Szczecinie

września 18, 2023

Jezioro Szmaragdowe to moje ulubione miejsce w Szczecinie. Nie tylko dlatego że jest bardzo fotogeniczne. Poza ładnymi ujęciami daje dużo możliwości. Można tam iść kilkoma szlakami i dobrać ich długość do naszych potrzeb. Są stanowiska na ognisko, a na miejscu zazwyczaj kupicie kawkę, a w sezonie lody z foodtracka. Jakim szlakiem obejść jezioro? Sprawdźcie opis trasy z prowadzącej z osiedla Bukowego.

Jezioro Szmaragdowe, Szczecin, puszcza bukowa
Jezioro Szmaragdowe, Szczecin

Jak dojść nad Jezioro Szmaragdowe?


Zaczynamy na osiedlu Bukowym, a dokładnie przy ulicy Akwarelowej. Wejść na trasę jest kilka. Możecie wystartować przy szpitalu w Zdrojach lub przejść od strony szkoły przy ul. Seledynowej.

 

 Trasa zaczynająca się przy szpitalu w Zdrojach

Dziś jednak opiszę Wam skrót, o którym wiedzą przede wszystkim mieszkańcy. Do lasu wchodzimy pomiędzy blokami na Akwarelowej – wejście znajduje się przy klatce 37. Następnie idziemy kawałeczek pod górkę, skręcamy w prawo i po chwili droga raz jeszcze zakręca w prawo.

ulica Akwarelowa, Szczecin
Wejście przy ulicy Akwarelowej

Puszcza Bukowa
Droga przy ul. Akwarelowej

Później musimy dojść do drogi, skręcamy więc w lewo i docieramy do rozwidlenia dróg przy szlaku niebieskim. Tutaj znowu skręcamy w lewo i kierujemy się w stronę wiaduktu.

Puszcza Bukowa
Wiadukt przy niebieskim szlaku

Po krótkim marszu docieramy do kolejnego rozwidlenia i skręcamy w prawo na szlak zielony, którym już pokonujemy większość drogi. 

Puszcza Bukowa, zielony szlak
Puszcza Bukowa, zielony szlak

Puszcza Bukowa, zielony szlak
Puszcza Bukowa, zielony szlak - przy rozwidleniu

Puszcza Bukowa, zielony szlak, wiadukt
Na trasie przechodzimy pod jeszcze jednym wiaduktem

Jak obejść Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie?

Dojdziemy nim bezpośrednio nad jezioro. Tym razem jednak mamy inny plan – chcemy obejść Szmaragdowe. I tutaj też możecie zrobić to na kilka sposobów – na dziko, trzymając się jak najbliżej brzegu (uwaga – czasem może być trudno); trasą widokową połączoną ze ścieżką zdrowia, przy której znajdziecie urządzenia siłowni pod chmurką oraz szlakiem żółtym. My wybieramy ostatnią opcję, dlatego nie przechodzimy do końca zielonego szlaku, ale na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo na żółty szlak.

Puszcza Bukowa, rozwidlenie szlaków przy Szmaragdowym
Puszcza Bukowa, rozwidlenie szlaków przy Szmaragdowym

Grota Toepffera

To bardzo przyjemna i łagodna droga, przy której znajdują się ławeczki, kosze na śmieci itp. Dodatkowo często pokrywa się ze ścieżką zdrowia. My jednak kierujemy się żółtymi oznaczeniami na trasie. 

Puszcza Bukowa, rozwidlenie szlaków przy Szmaragdowym
Szlak dookoła Szmaragdowego

Mijamy Wzgórze Armatnie, ruiny pałacu Toepffera i docieramy do Groty Toepffera. 

Grota Toepffera, Puszcza Bukowa
Grota Toepffera, Puszcza Bukowa

Co to za miejsce? Wybudował ją Albert Toepffer, który był założycielem kopalni kredy i cementowni „Stern”.  Sama grota powstała w 1880 roku, a później została rozbudowana o dwa łuki – rozpiętość każdego z nich wynosiła 30 metrów, a wysokość 10 m. Kiedyś była tutaj zadaszona scena. W latach 80. XX wieku znajdowała się w tym miejscu jedna ze szczecińskich dyskotek. Dziś jest już zamknięta. A szkoda, bo potencjał i otoczenie po tylu latach wciąż wyglądają niesamowicie.


Gdzie zrobić ognisko nad Jeziorem Szmaragdowym?

Z groty dalej żółtym szlakiem dochodzimy do Polany Widok. Tutaj znajdziecie kilka stanowisk, przy których można zrobić ognisko. Niestety, zazwyczaj jest problem ze znalezieniem drewna, bo wszystko jest wyzbierane. Na końcu polany mieści się punkt widokowy.

Polana Widok, Jezioro Szmaragdowe
Polana Widok, Jezioro Szmaragdowe

widok na Szczecin
Widok na Szczecin

Polana Widok, Jezioro Szmaragdowe
Polana Widok, Jezioro Szmaragdowe, miejsca na ognisko

Ognisko udaje nam się rozpalić i po zjedzeniu kiełbasek idziemy dalej żółtym szlakiem, docierając do głównego punktu jeziora. Następnie wracamy do domu w zasadzie tą samą trasą – zielonym szlakiem. 


Komentarz. Cała trasa jest przyjemna i nawet w weekend niezatłoczona. Nad Szmaragdowe możecie przyjechać także autem i z parkingu przejść tę pętlę. W takim przypadku radzę jednak omijać soboty i niedziele, bo możecie nie znaleźć miejsca. W tygodniu ludzi nie ma prawie wcale!You Might Also Like

0 comments