9 sposobów na to, jak uniknąć tłumów i kolejek na urlopie

sierpnia 28, 2023

Leżak w leżak, parawan w parawan, ciało przy ciele. Zapach ludzi zdobywających te same szczyty co Ty w pełnym słońcu. Kilkugodzinne kolejki do kas i korki. Walka o zdjęcie, na którym poza Tobą nie ma pana z brzuszkiem, pani w czerwonej sukience i nieznanych Ci dzieci. Brzmi znajomo? Da się tego wszystkiego uniknąć – nawet w środku sezonu. Sprawdź moje sposoby na omijanie wakacyjnych tłumów.

watarrka national park
Kings Canyon w Australii zwiedzaliśmy tamtejszą zimą. Czterogodzinny szlak był praktycznie pusty.

Unikaj długich weekendów

Termin wyjazdu jest kluczowy, a przed wzięciem jednego dnia wolnego, który akurat wypada między świętem a weekendem trudno się powstrzymać. Nie tylko Tobie. Na taki pomysł z pewnością wpadną także inne osoby. Nie spodziewaj się, że w atrakcyjnych miejscówkach w długi weekend będzie pusto. Jeśli wybierasz się wtedy w podróż, musisz się liczyć z tłumami. Warto jednak pomyśleć o alternatywnych i mniej znanych miejscach, które można odwiedzić.

Teplickie Skały, Czechy
Teplickie Skały, Czechy - w kolejce po bilety w długi sierpniowy weekend spędziliśmy ponad godzinę

Teplickie Skały, Czechy
Teplickie Skały, Czechy

Zwiedzaj, gdy inni pracują oraz wybieraj mniej znane atrakcje i szlaki

Jeśli Twój urlop trwa tydzień, zastanów się, która z zaplanowanych atrakcji jest najbardziej popularna i odwiedź ją między wtorkiem a czwartkiem. Unikniesz wtedy spotkania z osobami, które przedłużają sobie weekend, żeby gdzieś wyjechać. W sobotę lepiej wybrać coś mniej znanego. Ten sposób doskonale sprawdził mi się w Czechach. Najmniej popularne szlaki pokonywaliśmy w weekendy, a do najbardziej znanych atrakcji, jak np. Pravicka Brama szliśmy w tygodniu. 

Pravicka Brama, Czechy
Pravicka Brama w Czechach to najbardziej popularny szlak Czeskiej Szwajcarii. W czasie naszych odwiedzin w tygodniu byli inni turyści, ale bez problemu można było zrobić zdjęcie bez nich.

Pravicka Brama, Czechy
Pravicka Brama, Czechy

Pravicka Brama, Czechy
Pravicka Brama, Czechy

Przygotowując się do wyjazdu, warto więc poszukać też miejsc niszowych. Znajdziecie je głównie na blogach, czasem w przewodnikach. My ostatnio odwiedzając kolejny raz Kaszuby, byliśmy w muzeum w wiosce Brusy-Jaglie, które zwiedzaliśmy zupełnie sami w szczycie sezonu. 

Muzeum Regionalne Chata Kaszubska w Brusach-Jagliach
Muzeum Regionalne Chata Kaszubska w Brusach-Jagliach prowadzone jest przez prawdziwych pasjonatów. Koniecznie wdajcie się z nimi w rozmowę!

Skansen Józefa Chełmowskiego, Brusy-Jaglie
Skansen Józefa Chełmowskiego, Brusy-Jaglie 

Skansen Józefa Chełmowskiego, Brusy-Jaglie
Skansen Józefa Chełmowskiego, Brusy-Jaglie 

Rezerwuj bilety online

Do największych atrakcji, jeśli to tylko możliwe, kupuj lub rezerwuj bilety online. Czasem zresztą, jak np. w Paryżu nie ma innego wyjścia – bez wcześniej kupionych wejściówek nie wejdziecie do większości muzeów. Najczęściej nie stoicie wtedy w kolejce do kasy lub stoicie, ale w innej, krótszej.

Luwr, Paryż
Kolejki przed Luwrem są ogromne!

Wersal
Wersal w 2022 roku można było zwiedzić tylko mając wcześniejszą rezerwację

Jasne – nie zwiedzicie wtedy wszystkiego na spontanie, ale czasem jest to jedyna opcja, żeby w ogóle coś zobaczyć. Tak było w przypadku wjazdu na parking do Błędnych Skał w Górach Stołowych. Mieliśmy trzy podejścia – raz przyjechaliśmy za późno, za drugim razem okazało się, że bez wcześniejszej rezerwacji musielibyśmy czekać ponad 5 godzin (!), a za trzecim razem wjeżdżaliśmy już z kupionym biletem przez Internet.

Błędne Skały, Góry Stołowe
Błędne Skały, Góry Stołowe

Omijaj jarmarki i duże imprezy

Jarmark św. Dominika, Gdańsk
Jarmark św. Dominika w Gdańsku zawsze przyciąga tłumy turystów

Jeśli zależy Ci na zwiedzaniu miast w spokoju, wybierając termin wyjazdu, sprawdź, czy nie odbywa się tam w tym czasie duża impreza plenerowa, która przyciągnie tłumy. Może być ona świetnym dodatkiem to Twojego planu wycieczki, ale też musisz się liczyć z tym, że ludzi będzie więcej – nie tylko na samym koncercie, ale też w hotelach, na drogach i w sklepach. Ciekawym przykładem jest Winobranie w Zielonej Górze. Ceny za noclegi w tym czasie wzrastają kilkukrotnie (moim zdaniem są po prostu obłędne), a ludzi jest masa. Oczywiście sama impreza jest ciekawa i warto w niej wziąć udział, ale jeśli picie wina nie jest Waszym celem, warto wybrać inny termin przyjazdu.

Zielona Góra, winobranie
Winobranie w Zielonej Górze - miasto ożywa

Szukaj dzikich plaż i plaż dla psów

O tłumach nad polskim morzem można napisać wiele. Nie musisz jednak rezygnować Bałtyku w lipcu i sierpniu. Warto poszukać mniej znanych miejsc. W Międzyzdrojach polecam Wam sektory z plażą dla psów – jest bardzo czysto, zdecydowanie mniej ludzi, dużo wolnej przestrzeni. Innym sposobem jest odwiedzanie plaż pomiędzy miejscowościami. Trzeba do nich dojść – są więc mniej zatłoczone. Nad polskim morzem są też bardziej niszowe miejsca jak Wisełka czy plaża w Pleśnej przy Czerwonej Rzeczce. 

Międzyzdroje, plaża dla psów
Plaża dla psów w Międzyzdrojach w szczycie sezonu

Jeśli wybierasz się nad jezioro, omijaj plaże miejskie. Miałam okazję w tym roku spędzić niedzielę nad Miedwiem, w okolicach Szczecina. Ludzi było tyle, że ciężko wchodziło się z brzegu do wody, nie zahaczając o dmuchanego krokodyla. Nad jeziorami warto poszukać dzikich plaż i poczytać ich recenzje w Internecie. Zazwyczaj możemy tam rozpalić grilla, często jest miejsce na ognisko. Przykładem jest taka plaża nad jeziorem Glinna – choć nie ma imponującego pomostu, jest ogromna polana, na której każdy znajdzie trochę prywatności.

jezioro Glinna
Jezioro Glinna

Zwiedzaj w deszczu

Błędne Skały, Góry Stołowe
Błędne Skały, Góry Stołowe

Deszcz czy pochmurne niebo w wakacje często są odstraszające dla wielu turystów. Jeśli naprawdę wierzysz, że nie jesteś z cukru, zabierz parasol, kurtkę przeciwdeszczową i ruszaj przed siebie. Więcej, o tym jak radzić sobie z wakacyjną aurą, znajdziecie w poprzednim wpisie


Wybieraj alternatywne trasy

kokpit samochodu

Na bieżąco sprawdzaj ruch na drodze i samodzielnie wybieraj alternatywne trasy, które pozwolą uniknąć Ci stania w korkach. My nad morze w sezonie często ze Szczecina jeździmy przez Pucice. Dodatkowo nierzadko w czasie drogi wjeżdżamy w wioski, żeby ominąć zator. Nie zawsze GoogleMaps podpowie Wam najszybszą drogę. Warto samemu pokombinować, dodając jakąś miejscowość do mapy. Rezultat może Was zaskoczyć.


Nocuj w mniej znanych miejscowościach i wsiach

Wybierając nocleg czy bazę wypadową, dobrze przemyśl, czego potrzebujesz. Jeśli jest to cisza i spokój, poszukaj miejsc, które nie są typowo turystyczne. Świetne będą więc niewielkie wioski, w których często nie ma nawet sklepu – przykładem może być Pierszczewko na Kaszubach, w którym spędziliśmy tydzień. Najbliższy sklep znajdował się w miejscowości obok, podobnie jak restauracja. 

Krzeszna, plaża
Plaża w Krzesznej, obok Pierszczewka na Kaszubach - maleńka, praktycznie bez turystów

Kaszuby, wieś
Okolice Pierszczewka, Kaszuby

Pierszczewko, Kaszuby
Pierszczewko, Kaszuby

W tym roku przy okazji zwiedzania Czeskiej Szwajcarii nocowaliśmy w wiosce Mezna, w której poza dwoma knajpkami i przystankiem autobusowym, były tylko piękne widoki.

Mezna, Czeska Szwajcaria
Mezna, Czeska Szwajcaria

Mezna, Czeska Szwajcaria
Mezna, Czeska Szwajcaria

Jedź poza sezonem

I na koniec najbardziej oczywiste. Jeśli to możliwe, jedź poza sezonem. Maj, czerwiec, wrzesień i październik będą z pewnością mniej popularne niż lipiec i sierpień. Musisz się jednak wtedy liczyć z tym, że nie wszystko może być otwarte lub godziny działania atrakcji mogą być krótsze. Dodatkowo możliwe, że nie znajdziesz aż tylu pamiątek i gadżetów – pytanie – czy to na pewno minus?

Pałac_Moritzburg
Pałac Moritzburg w Niemczech w listopadzie zwiedzało się bez tłumów. Nie wszystkie ekspozycje były jednak otwarte. 

Drezno, Niemcy
Drezno jest zdecydowanie mniej tłoczne poza sezonem.

Drezno, Niemcy
Drezno, NiemcyYou Might Also Like

0 comments