Narodowe Centrum Muzyki w Calgary – 15. dzień podróży dookoła świata

września 25, 2023

W czasie podróży dookoła świata mamy też dni, w których dopada nas proza życia – pranie, prasowanie, gotowanie, zakupy, pakowanie, wypełnianie formularzy lokalizacyjnych, odpisywanie właścicielom mieszkań z Airbnb, odprawianie się, rezerwowanie lub kupowanie biletów na przeróżne atrakcje. Tak wygląda nasz ostatni dzień w Calgary. Jednak poza wykonaniem tych niezbędnych i mało emocjonujących czynności udaje nam się odwiedzić Narodowe Centrum Muzyki.

Bell Studio, Calgary
Studio Bell, Calgary

Celine Dion, Justin Bieber, Diana Krall, Alanis Morissette, Leonard Cohen to kanadyjscy artyści, których kojarzymy i bliżej poznajemy w Studio Bell, czyli Narodowym Centrum Muzyki w Calgary. Pierwszy raz tutaj spotykamy się z Tragically Hip – zespołem, który powstał w latach 80. XX wieku i który śpiewa o geografii i historii Kanady.


Muzeum jest ciekawe i bardzo interaktywne. Samodzielnie możemy w nim zagrać na instrumencie z kołków czy rur, a w Body Phonic Room zobaczyć, jak nasze ciało wytwarza dźwięki. Obejrzymy też stroje koncertowe kanadyjskich gwiazd, czy ich instrumenty, a nawet studio nagraniowe Rolling Stonesów.

Bell Studio, Calgary
Studio Bell, Calgary

Bell Studio, Calgary
Studio Bell, Calgary

Bell Studio, Calgary
Studio Bell, Calgary

Największą atrakcją jest możliwość nauki gry na różnych instrumentach. Bierzemy udział w interaktywnej lekcji, w czasie której możemy akompaniować do jednego z kanadyjskich kawałków. Mi najbardziej przypada do gustu perkusja. Wierzcie mi – koordynacja nóg i rąk nie jest prosta, ale bardzo wciągająca!

Bell Studio, Calgary
Studio Bell, Calgary

W trakcie zwiedzania bierzemy również udział w koncercie muzyki ukraińskiej, który dedykowany jest trwającej wojnie z Rosją. W Calgary mieszka społeczność Ukraińców. To głównie oni są na widowni. Płaczą w trakcie śpiewania hymnu narodowego oraz jednej z pieśni. To bardzo poruszające – choć jesteśmy z tysiące kilometrów od domu to wciąż blisko ludzi, których rodziny są przy granicy z Polską.

Bell Studio, Calgary
Studio Bell, Calgary

Komentarz. Narodowe Centrum Muzyki to ciekawa atrakcja, której zwiedzanie zajmie niecałe 2 godziny. Warto tam zajrzeć, jeśli macie chwilę wolnego, ale nie jest to najbardziej atrakcyjne muzeum, które odwiedziłam w swoim życiu. Owszem interaktywne wystawy czy nauka gry na instrumentach dostarczają dużo frajdy, jednak mam wrażenie, że można byłoby z tego wycisnąć więcej.


You Might Also Like

0 comments